Ministerstvo vnútra chce obnoviť vozový park, nahradiť by mali autá staršie ako 12 rokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Auta
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) plánuje vymeniť vozidlá staršie ako 12 rokov a s viac ako 250-tisíc najazdenými kilometrami. Rezort vnútra analyzoval stav vozového parku a vypracoval Plán obnovy vozidiel MV SR na roky 2021 až 2025.

S mapovaním začali vlani

Ako v tlačovej správe informovala riaditeľka tlačového odboru kancelárie ministra vnútra Barbara Túrosová, v rezorte vnútra totiž doposiaľ neexistovala žiadna rámcová zmluva na nákup vozidiel. MV SR v roku 2020 začalo s mapovaním stavu ekonomického zabezpečenia rezortu a dospelo k záveru, že „značnej časti“ komodít chýba koncepčné riešenie.

Zámerom MV SR je vybudovať moderný, efektívny a ekologický vozový park. Súčasťou obnovy bude aj jeho optimalizácia formou zdieľania vozidiel, vrátane prehodnotenia počtov vozidiel na konkrétne pracoviská. Optimalizácia by mala zároveň zabezpečiť rovnomerné opotrebovanie a používanie vozidiel na jednotlivých pracoviskách. Ministerstvo vnútra zároveň súbežne spustilo projekt „Zelené MV SR“, kde formou bezplatnej zápožičky testuje možnosti nasadenia ekologických vozidiel.

Nedostatky vo výstroji policajtov a hasičov

Súčasné vedenie ministerstva vnútra identifikovalo „veľké nedostatky“ pri zabezpečení výstroja pre policajtov a hasičov. Rezort vnútra už začiatkom tohto zaobstaral sedem typov obuvi v celom veľkostnom sortimente, tričká aj polokošele. Hasičom od roku 2013 chýbali súčasti výstroja v hodnote takmer štyroch miliónov eur.

„Po dlhých rokoch tak hasiči dostali ťažké zásahové odevy a rukavice, ku ktorým čoskoro pribudnú zásahové prilby a ďalšie doplnky, bez ktorých nemôžu zasahovať,“ uviedol rezort s tým, že pripravený je aj nákup rovnošiat, vrchných odevov a ďalších výstrojných súčastí.

Ministerstvo pripravuje a dokončuje verejné obstarávanie systémov a zariadení. Národné personalizačné centrum Prezídia Policajného zboru by čoskoro malo dostať novú linku na výrobu dokladov, prostredníctvom ktorej bude vydávať elektronické doklady pre systém e-Zdravie.

Zrekonštruujú aj klientske centrá

Vzhľadom na záujem štátnych inštitúcií o služby vládneho cloudu je potrebné rozšíriť a obmeniť jeho hardvér. Modernizuje sa vyvolávací systém na klientskych pracoviskách, s čím súvisí aj obstaranie nových používateľských kioskov,“ pokračoval rezort. Pracoviská dokladov, dopravné inšpektoráty i oddelenia cudzineckej polície by mali vybaviť novou výpočtovou technikou. Pre hasičov plánuje MV SR obstarať systém krízovej mobilnej komunikácie.

Na budúci rok plánuje ministerstvo vnútra spustiť 164 investičných akcií v celkovom objeme 46 miliónov eur. Ich cieľom je vylepšiť stav a predĺžiť životnosť budov v správe rezortu, znížiť ich energetickú náročnosť a vylepšiť pracovné prostredie pre klientov i zamestnancov.

Plánovaná je rekonštrukcia desiatich budov klientskych centier, v rámci bežnej investičnej výstavby chce rezort vnútra opraviť 59 stavieb. „Pokračovať sa bude aj v budovaní špeciálnych výsluchových miestností. Úpravy pre ekologickejšie a lacnejšie fungovanie plánujeme postupne na 45-tich budovách, pre ďalších 42 pripravujeme projekty,“ doplnilo MV SR.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barbara Túrosová
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR