Ministerstvo školstva podľa Remišovej plytvá peniazmi, konzultanti zarobia 95 eur za hodinu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Igor Matovič, Veronika Remišová
Poslanci Igor Matovič a Veronika Remišová (OĽaNO). Foto: archívne, SITA/Marko Erd.

BRATISLAVA 16. januára (WebNoviny.sk) – Ministerstvo školstva pokračuje v plytvaní našich spoločných peňazí a ohrozuje zmysluplné využitie eurofondov na vedu a výskum. Informovala o tom v utorok na tlačovej besede poslankyňa Národnej rady SR za hnutie OĽaNO Veronika Remišová s tým, že keď nejaký úrad podpisuje miliónovú zmluvu posledný pracovný deň v roku, treba zbystriť pozornosť.

„Je to tak aj pri zmluve v hodnote viac ako päť miliónov eur, ktorú tesne pred koncom roka podpísala ministerka školstva Martina Lubyová (nom. SNS). Zmluva sa týka poradenských služieb pre eurofondový Operačný program Výskum a inovácie, najmä pre Výskumnú agentúru ministerstva, ktorá bola v centre letného eurofondového škandálu,“ povedala.

Stačí trojročná prax

Ministerstvo si podľa Remišovej konzultantov objednáva v podstate na rovnaké práce, aké už robia jeho zamestnanci, a to na prácu, ako je podpora pri riadení programu, príprava projektov, príprava výročných správ, príprava programových dokumentov a podobne.

„Kým zamestnanci majú často dlhoročné skúsenosti s riadením programu na podporu výskumu, od konzultantov ministerstvo požaduje iba trojročnú prax, a prax dokonca nemusí byť v oblasti projektov na podporu výskumu, ani eurofondov vo všeobecnosti,“ uviedla Remišová. Uviedla, že ministerstvu stačí prax v oblasti iných nástrojov zahraničnej pomoci, čo je podľa nej veľmi všeobecný pojem a môže sa týkať programov s úplne inými pravidlami, ako je Operačný program Výskum a inovácie.

„Kým však vlastným zamestnancom ministerstvo platí od päť do desať eur na hodinu, externým konzultantom bude platiť 95 eur na hodinu. Ich bežný pracovný mesiac tak bude stáť takmer 16-tisíc eur, kým bežný zamestnanec ministerstva s rovnakými, ak nie väčšími pracovnými skúsenosťami, dostane okolo 1 000 eur,“ dodala poslankyňa.

Nová zmluva – nová sadzba

Remišová pripomenula, že jeden z dvoch členov konzorcia (Visions Consulting, s.r.o.) poskytoval do minulého roka v rezorte školstva podobné služby, aké sú aj v novej zmluve – poradenstvo v oblasti verejného obstarávania.

„Ale kým do minulého roka mu ministerstvo platilo sadzbu 48 eur na hodinu, podľa novej zmluvy bude platiť dvojnásobok. Starú zmluvu zrušili v auguste týždeň potom, ako bola firma určená za víťaza súťaže pre novú zmluvu,“ dodala a podotkla, že táto firma na svojej internetovej stránke uvádza, že sa venuje príprave žiadostí na dotácie z eurofondov a tiež riadeniu projektov a poradenstvu pri verejnom obstarávaní.

„V referenciách si udáva aj projekty financované z eurofondov. Je teda otázne, či náhodou nebude ministerstvu radiť aj pri projektoch, na ktorých sa sama podieľala, alebo plánuje podieľať,“ povedala.

Hazard s kvalitou ľudí v štátnej správe

Remišová chápe, že štát nemôže mať odborníkov na všetko a potrebuje si preto objednávať aj externé poradenské služby. „Za milióny eur si však nemôže objednávať práce administratívnej povahy, ktoré musia zvládnuť jeho vlastní zamestnanci. Vystavuje sa tak konfliktu záujmov a trestuhodne hazarduje so schopnosťou spravovať štát a s kvalitou ľudí v štátnej správe. Po zrušení analytického útvaru na ministerstve a zastavení akýchkoľvek reforiem v školstve je to ďalší dôkaz, že SNS pod vedením Andreja Danka nezvláda spravovanie našej krajiny,“ uzavrela.

Poslanec NR SR za OĽaNO Miroslav Sopko si myslí, že ministerstvo školstva nehospodárne nakladá s verejnými zdrojmi. „Od neho závisí, či naša krajina zostane iba montážnou dielňou strojárenských firiem alebo či dáme školstvo do poriadku, aby produkovalo vzdelaných ľudí, ktorí si ľahko nájdu prácu s vyššou pridanou hodnotou, teda dobre platenú prácu,“ povedal.

Podľa neho externí experti zarobia za päť hodín viac ako mnohí nepedagogickí zamestnanci v školstve. „To je absolútne neprijateľné. Je to neúcta voči ľuďom, ktorí robia v školstve,“ uzavrel.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martina LubyováMiroslav SopkoVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti