Ministerstvá nie sú proti použitiu kyanidu pri ťažbe zlata

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zlato
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 26. novembra (WEBNOVINY) – Ministerstvo hospodárstva (MH) SR ani Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR v zásade nie sú proti využitiu kyanidového lúhovania pri ťažbe zlata.

Vyplýva to z informačného materiálu oboch rezortov, ktorý predložili na spoločné rokovanie Hospodárskej a sociálnej rady (HSR) SR. S ťažbou zlata v okolí Detvy chce totiž začať spoločnosť EMED Slovakia.

Táto metóda je podľa šéfa rezortu životného prostredia Petra Žigu štandardná a ročne sa ňou spracuje 90 % vyťaženého zlata vo svete.

Zároveň však dodal, že pokiaľ analýzy vplyvu na životné prostredie poukážu na nevhodnosť ťažby, MŽP sa bude prikláňať k ochrane prírody pred hospodárskymi záujmami krajiny. Minister hospodárstva Tomáš Malatinský uviedol, že ťažba zlata je veľmi citlivá téma, kde však treba brať do úvahy aj sociálny rozmer.

V detvianskom regióne by podľa neho mohla vytvoriť množstvo pracovných príležitostí. V prospech ťažby sa vyjadril bývalý šéf Konfederácie odborových zväzov Miroslav Gazdík. „Je všeobecne známe, že jeden baník viaže na seba ďalšie miesta v sekundárnej a terciárnej sfére a dnes, keď sa prepúšťa v Detve a v iných okolitých obciach v jednotlivých podnikoch, myslím si, že každé pracovné miesto, ktoré sa vytvorí, je veľmi dobré,“ konštatoval Gazdík.

K materiálu malo pripomienky Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Jeho predstaviteľom sa nepáčilo príliš jednostranné zameranie na pozitíva ťažby za pomoci kyanidu. Od sociálnych partnerov žiadali, aby sa viac zamerali aj na možné problémy s ukladaním odpadu a devastačné vplyvy na okolitú krajinu. So zámerom EMEDU vybudovať v blízkosti Detvy povrchovú baňu nesúhlasia aj niektoré okolité samosprávy, občianske združenia či odborári detvianskych strojární v okolí, kde by sa baňa mala nachádzať. V septembri zorganizovali protest, obávajú sa, že ťažba ovplyvní výrobu, čo bude mať za následok prepúšťanie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Malatinský
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SR