Ministerka vnútra Saková sa už rozhodla, kto bude prezidentom policajného zboru (aktualizované)

Denisa Saková
Bývalá ministerka vnútra SR Denisa Saková. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 14. apríla 14:37

BRATISLAVA 14. apríla (WebNoviny.sk) – Staronovým policajným prezidentom bude Milan Lučanský. Uviedla to ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) v relácii V politike televízie TA3.

Saková sa stretla s oboma úspešnými uchádzačmi v piatok, 12. apríla, pričom sa rozhodla pre Lučanského. Toho plánuje menovať do funkcie v pondelok, 15. apríla.

Môžem dnes povedať, že v pondelok vymenujem na pozíciu prezidenta Policajného zboru generála Milana Lučanského,“ povedala Saková. Ministerka pripomenula, že si váži aj prácu Ivana Ševčíka, ktorý bol protikandidátom.

Oboch uchádzačov odobril parlamentný branno-bezpečnostný výbor po verejnom vypočúvaní. Nové funkčné obdobie prezidenta PZ bude na štyri roky, pričom sa môže o funkciu uchádzať opätovne aj v ďalšom funkčnom období.

Rozhodnutie treba rešpektovať

Rozhodnutie ministerky vnútra Denisy Sakovej o menovaní Milana Lučanského na post prezidenta Policajného zboru treba rešpektovať. Uviedli to v oficiálnej reakcii na menovanie Lučanského predstavitelia opozičnej strany Sloboda a Solidarita.

Podľa liberálov prišlo v polícii od nástupu Lučanského v máji 2018 k pozitívnym zmenám, stále však pri jeho mene zostávajú otvorené niektoré otázky. Milan Lučanský viedol dočasne Policajný zbor po odchode Tibora Gašpara od mája minulého roka. Liberáli veria, že s rozhodnutím Sakovej bude spokojná samotná Saková, aj občania Slovenska.

V jeho minulosti zostávajú otvorené otázky

Rozhodnutie ministerky vnútra Denisy Sakovej vymenovať Milana Lučanského za policajného prezidenta treba rešpektovať. Želáme si, aby sa po istom čase ukázalo, že s týmto rozhodnutím bude spokojná nielen pani ministerka, ale aj čo najviac občanov. Na jednej strane vnímame pozitívnu zmenu v práci oproti predchádzajúcemu prezidentovi Tiborovi Gašparovi, na druhej strane v Lučanského minulosti okrem pozitívnych vecí zostávajú otvorené otázky. Preto staronovému policajnému prezidentovi prajeme veľa šťastia, aby v budúcnosti rozptýlil akékoľvek pochybnosti, ktoré sú spájané s jeho osobou,“ povedal poslanec Ľubomír Galko (SaS).

Podľa jeho slov zaznelo kľúčové stanovisko Lučanského na verejnom vypočutí pred parlamentným branno-bezpečnostným výborom.

Spĺňa požiadavku strany

Za kľúčové považujeme vyhlásenie Milana Lučanského na verejnom vypočutí pred poslancami NR SR, že v prípade, ak nebude spokojnosť s jeho prácou zo strany nového ministra vnútra, nebude sa nasilu držať svojej stoličky a zakrývať sa potrebným súhlasom dvoch tretín členov brannobezpečnostného výboru parlamentu. Týmto vyhlásením je de facto naplnená požiadavka SaS, aby touto voľbou nebol staronový prezident Policajného zboru zabetónovaný vo svojej funkcii poslancami súčasnej vládnej väčšiny,“ dodal.

Podľa súčasných pravidiel je funkčné obdobie prezidenta Policajného zboru stanovené na štyri roky s možnosťou opakovanej kandidatúry. Saková vymenuje Lučanského do funkcie v pondelok, 15. apríla.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa SakováIvan ŠevčíkMilan Lučanský
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR