Aktuálny policajný prezident Lučanský potvrdil, že sa o tento post bude uchádzať aj v novom výbere

Milan Lučanský
Milan Lučanský Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

BRATISLAVA 7, marca (WebNoviny.sk) – Aktuálny policajný prezident Milan Lučanský potvrdil, že sa o tento post bude uchádzať aj v rámci novozavedeného výberového konania.

„Po zvážení všetkých pre a proti som sa rozhodol, že zabojujem a budem kandidovať na post prezidenta Policajného zboru,“ citoval Lučanského slová na Facebooku Polícia SR. Lučanský vedie políciu od jari 2018, keď z funkcie po verejnom tlaku odišiel Tibor Gašpar.

Kto sa môže uchádzať

O post prezidenta Policajného zboru sa môže podľa novely zákona o Policajnom zbore účinnej od februára uchádzať absolvent vysokoškolského vzdelania II. stupňa, ktorý je okrem iného najmenej 10 rokov v policajnej službe, má špecializované policajné vzdelanie, päťročnú riadiacu prax a nebol odsúdený za spáchanie trestného činu. „Pred výberovou komisiou bude uchádzač obhajovať vlastnú koncepciu a zámery pri riadení polície,“ uvádza rezort.

Kandidátov vypočuje výbor

Obdobné predpoklady musí podľa ministerstva preukázať aj uchádzač o kreslo šéfa inšpekčnej služby, od ktorého sa vyžadujú okrem iného najmenej desaťročné skúsenosti v službe kriminálnej polície alebo v inšpekčnej službe, prípadne v službe väzenskej a justičnej stráže alebo prokurátorská prax v trestnom konaní.

Preukázať musí tiež najmenej päťročnú riadiacu prax v niektorej zo spomenutých oblastí. Kandidátov na oba posty posúdi výberová komisia a následne vypočuje parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Lučanský
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR