Minister Šutaj Eštok ocenil zrušenie hraničných kontrol na hraniciach s Poľskom a Českom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Rokovanie 3. schôdze, Matúš šutaj Eštok
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Foto: archívne, SITA/ Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok oceňuje a ďakuje Českej republike a Poľsku za zrušenie kontrol na hraniciach so Slovenskom. Uviedol to počas rokovania Rady pre vnútorné záležitosti štátov Európskej únie v Bruseli.

Kontroly na vnútorných hraniciach

Ako ďalej povedal, ešte osem členských štátov má aj napriek zníženiu objemu nelegálnej migrácie stále zavedené kontroly na vnútorných hraniciach. To podľa neho podkopáva funkčnosť schengenu.

Ministri členských štátov na stretnutí v Bruseli diskutovali okrem iného aj o aktuálnom stave schengenského priestoru.

Spolupráca medzi EÚ a Ukrajinou

Výstupy by podľa rezortu vnútra mali viesť ku krokom, ktoré zvýšia bezpečnosť a znížia zneužívanie bezvízového styku s EÚ.

Napomôcť by malo zavedenie systémov vstup/výstup a Európskeho systému pre cestovné informácie a povolenia (ETIAS). „Ďakujem Európskej komisii za vypracovanie a predloženie schengenského barometra. Naďalej sa ukazuje, že nelegálna migrácia je hrozbou a musíme dôsledne chrániť naše vonkajšie hranice,“ skonštatoval Šutaj Eštok.

Minister vnútra tiež zdôraznil význam spolupráce medzi EÚ a Ukrajinou v bezpečnostnej oblasti. Dôležitosť partnerstiev sa podľa neho ukazuje aj v rámci riešenia príčin migrácie. „Spoluprácu v bezpečnostnej oblasti medzi EÚ a Ukrajinou považujem za dôležitú a obojstranne prospešnú,“ dodal Šutaj Eštok.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Matúš Šutaj Eštok
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEurópska úniaEurópsky systém pre cestovné informácie a povolenia (ETIAS)