Opozícia neuspela, minister Richter zostáva vo funkcii. Rozprava trvala vyše 16 hodín, bránili ho iba smeráci, poslanci SNS vôbec nevystúpili

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
NR SR: Hlasovanie o odvolaní ministra Richtera
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter. Foto: archívne, SITA/Peter Maďar.
  • aktualizované 7. apríla 08:21

BRATISLAVA 6. apríla (WebNoviny.sk) – Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter zostáva vo funkcii. Za návrh na jeho odvolanie hlasovalo v parlamente 57 poslancov, 68 bolo proti. Z prítomných koaličných poslancov sa hlasovania zdržal len Jaroslav Paška (SNS).

NR SR: Hlasovanie o odvolaní ministra Richtera
Informačná tabuľa v rokovacej sále Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) po neúspešnom hlasovaní o odvolaní ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jána Richtera. Bratislava, 7. apríl 2017. Foto: SITA/Peter Maďar Foto: ilustračné, SITA/Peter Maďar

Mimoriadna schôdza parlamentu sa začala vo štvrtok o 16:00 a poslanci hneď v jej úvode odsúhlasili, že budú rokovať az do prerokovania návrhu.

Do rozpravy, ktorá napokon trvala 16 hodín, sa písomne prihlásilo 24 poslancov. Vystúpilo ich 22. Igor Matovič (OľaNO) a Jana Vaľová (Smer-SD) sa v čase svojich vystúpení nenachádzali v sále. Rozprava písomne prihlásených skončila takmer po 15 hodinách a následne sa ešte ústne do rozpravy prihlásilo sedem zákonodarcov.

Veronika Remišocá (OĽaNO) kritizovala nočné rokovanie, do sály však prišla až nadránom. Predseda NR SR Andrej Danko poďakoval všetkým poslancom, ktorí vydržali rokovať celú noc. Tým, ktorí v parlamente celú noc neboli odporučil, aby sa pozreli do zrkadla.

Vystúpenia Blahovej, Fica a Kollára

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Blahová približne 157 minút zdôvodňovala, prečo má parlament vysloviť nedôveru ministrovi Richterovi. V prejave používala vulgarizmy, ktoré používali klienti Čistého dňa. Používali ich zamestnanci zariadenia na ich adresu.

Richter považuje opozičný návrh na jeho odvolanie v parlamente za dehonestáciu inštitútu vyslovenia nedôvery členovi vlády. Ako povedal v rozprave, predkladatelia sa v ňom neštítia klamať bez relevantných argumentov.

„Opozícia sa rozhodla proti vláde vyvolávať negatívne vášne a zneužívať city ľudí. Vtedy netreba používať argumenty. Treba ich len predniesť dramaticky a len útočiť s použitím najprimitívnejších úderov pod pás. Aby zostal len špinavý politik,“ konštatoval.

Návrh na odvolanie Richtera je podľa premiéra Roberta Fica šialený, pretože ho podpísal predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár, ktorý „je nafotený so všetkými mafiánmi na Slovensku, je preukázateľne napojený na obchod s drogami a chcel vyšukať 15-ročné dievča.“ 

Ako povedal vo štvrtok v parlamente Blahovej, ktorá návrh zdôvodnila, nepozná ju a nevie kto je. „Počúval som vás od štvrtej, strávil som tri zbytočné hodiny, lebo ste nepredložili jediný argument, ktorý by odôvodňoval návrh, ktorý ste predložili. Babské táraniny sú jedna vec a druhá sú argumenty na odvolanie člena vlády,“ vyhlásil Fico s tým, že má dôležitejšiu prácu, ako počúvať babské táraniny.

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár v pléne vyhlásil, že bol do kauzy Čistého dňa namočený nechtiac. „Som neštandardný politik, ale nemám problém veci vysvetliť. Áno, správy neboli v poriadku (Kollár posielal správy neplnoletej chovankyni zariadenia Čistý deň – poznámka SITA), ale nebol som vtedy v politike. Nevedel som koľko má rokov a že je v resocializačnom zariadení. Podľa fotografií som si myslel, že mala aspoň 19 rokov,“ povedal.

Jurinová: Minister nezvládol riadenie rezortu

Minister Richter je podľa poslankyne Eriky Jurinovej (OľaNO) zodpovedný za kvalitu odbornej práce v resocializačných zariadeniach, i za to, že ak existujú podozrenia na šikanovanie, ponižovanie, bitie, ohrozenie mravnosti koná.

Ako povedala Jurinová v rozprave k návrhu na vyslovenie nedôvery Richterovi, to sú dôvody, pre ktoré malo byť resocializačné zariadenie zatvorené. „Ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny musí ísť o dieťa, obeť, nie o toho kto páchal činy,“ vyhlásila.

Zároveň upozornila, že minister sa od začiatku obhajuje tým, že neexistuje žiaden dôkaz na to, žeby bol v zariadení akýmkoľvek spôsobom ohrozený psychický fyzický a sociálny vývin dieťaťa.

„Toto tvrdenie podporuje výrokmi prokuratúry a súdmi, ktoré rozhodovali o umiestnení detí a najmä vyjadreniami samotného akreditovaného subjektu, čo však vôbec neodstraňuje pochybnosti o tom, že to prostredie je škodlivé, že existujú podozrenia, ktoré nikto nevyvrátil a ktoré boli potvrdené kontrolami, prieskumami výboru, či správou ombudsmanky,“ zdôraznila.

Jurinová je presvedčená, že minister nezvládol riadenie svojho rezortu. Ukazujú to podľa nej všetky jeho aktivity a pôsobenie cez celé jeho funkčné obdobie, od roku 2012. „Nejde len o kauzu Čistý deň. Hoci ak by napokon musel odstúpiť, čo sa nám zdá byť skoro neodvratné, bude sa to zrejme spomínať ako kauza, ktorá mu „zlomila väz“. Pritom v tejto kauze ide výsostne o argumenty, ktoré boli už mnoho krát povedané, nikto ich nevyvrátil a proti ktorým minister Richter nepochopiteľne nekoná,“ uviedla.

Podľa Jurinovej k tomu, čo sa deje okolo Čistého dňa sa musia vyjadrovať aj politici, pretože je tu vážne podozrenie, že spôsobom, ktorého sme svedkami, štát poškodzuje klientov a z verejných zdrojov financuje podozrivé služby.

„Otázka, ktorá sa tu naliehavo vnucuje, je prečo minister Richter proti každej logike, dôkazom a vyjadreniam odborníkov podporuje a kryje zjavné ‚prešľapy‘. Neobstojí teraz povedať, že začal robiť plošné systémové zmeny. Po tých sme volali po vypuknutí kauzy, veľmi dávno a musím dodať, že práve minister bol ten, ktorý od začiatku hovoril a to pri každej kauze, že ide o zlyhanie jednotlivca, nie systému. Pán minister, máte pri sebe ľudí, ktorí vám všetko mlžia,“ pýtala sa v rozprave Jurinová, podľa ktorej je hanbou, že máme ministra, ktorý po piatich rokoch vo funkcii po všetkom, čo sa udialo až teraz zistí, že náš systém ochrany detí zlyháva.

„Sme presvedčení o tom, že pôsobením ministra Richtera sú dlhodobo porušované práva odkázaných občanov a to: právo na pomoc, právo na rovnosť občanov, právo na ochranu zdravia a bezplatnú zdravotnú starostlivosť v rámci zdravotného poistenia a právo na rovnaké podmienky v poskytovaní služieb a teda nie sú dodržiavané rovnaké pravidlá hospodárskej súťaže. Minister evidentne nezvláda svoju funkciu a preto je nutné mu vysloviť nedôveru,“ tvrdí Jurinová.

Krištúfeková kritizovala vládnu koalíciu

Za poslanecký klub hnutia Sme rodina v rozprave vystúpila Petra Krištúfková, ktorá sa nemôže sa ubrániť pocitu, že vždy keď sa Richter vyjadrujete ku kauze Čistý deň, sa vyhýba priamym odpovediam a veľmi diplomaticky sa snaží odkloniť pozornosť od konkrétnych otázok a faktov.

„Rovnako, som od vás chcela počuť všetky konkrétne fakty a informácie, ktoré vás viedli k tomu, že Čistému dňu ste akreditáciu doteraz neodobrali. Namiesto toho sme sa dozvedeli, že idete budovať štátne zariadenia, kam budú deti umiestňované a použili ste to na vyriešenie akoby tohto celého problému. A tým sme sa opäť nedozvedeli, aký je váš postoj a postoj ministerstva k Čistému dňu,“ povedala.

Krištúfková zároveň kritizovala, že vládna koalícia odmieta návrhy jej hnutia zo sociálnej oblasti. „Boli odmietnuté aj tie návrhy, ktoré si nevyžadovali zvýšené finančné prostriedky. Napríklad návrh, aby osobnú asistenciu mohli vykonávať rodinní príslušníci,“ uviedla s tým, že necíti zo strany ministra tému rodiny ako prioritu .

Schôdzu iniciovali poslanci opozície a Richtera chcú odvolať pre kauzu Čistý deň, ako aj za ďalšie zlyhania v oblasti sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnych služieb. Návrh na konanie mimoriadnej schôdze, ktorý podporilo vyše 50 opozičných poslancov, podali v piatok poslankyne NR SR Natália Blahová (SaS) a Erika Jurinová (OĽaNO).

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej DankoBoris KollárErika JurinováIgor MatovičJán RichterJana VaľováJaroslav PaškaNatália BlahováPetra Krištúfková
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRNR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a Solidarita