Minister Plavčan nemá ujasnené, čo s knihou Pišťánka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Plavčan
Minister školstva SR Peter Plavčan. Foto: SITA/Monika Zaťková

BRATISLAVA 28. apríla (WebNoviny.sk) – Minister školstva Peter Plavčan nemá ujasnené, čo s knihou Petra Pišťánka a Dušana Tarageľa: Sekerou a nožom, ktorú žiada Združenie katolíckych škôl Slovenska (ZKŠS) stiahnuť z povinnej literatúry pre stredoškolákov.

Ako povedal dnes v parlamente v odpovedi na otázku poslanca NR SR Richarda Vašečku, v stredu hovoril o knihe s riaditeľkou Štátneho pedagogického ústavu, ktorý určuje povinnú literatúru. Podľa ministra zo stretnutia vyplynulo, že do roku 1990 bolo obmedzené prezentovanie umeleckých diel s avantgardnejším obsahom, ale po roku 1990 vzniklo veľa takej literatúry. Uvedená kniha je príkladom takejto literatúry, pričom je určená pre plnoletých študentov.

Ministrovi Plavčanovi sa však zdá, že je v povinnom čítaní zaradených príliš málo položiek. „Pozriem sa nielen teda na to, čo s touto publikáciou, ktorá odráža uvoľnenie spoločenských pomerov, ale bude pre mňa dôležitejšie, prečo je rozsah povinnej literatúry taký malý. Diel by tam malo byť podstatne viac, pretože naša mládež málo číta,“ povedal.

Združenie katolíckych škôl Slovenska (ZKŠS) požiadalo ministerstvo školstva o stiahnutie knihy Petra Pišťánka a Dušana Tarageľa: Sekerou a nožom z povinnej literatúry pre stredoškolákov. Ako informovala agentúru SITA tajomníčka združenia Renáta Ocilková, povinné čítanie pre stredoškolákov Sekerou a nožom, z ktorého vyplýva aj maturitná otázka, považuje ZKŠS za literatúru nevhodnú a deformujúcu slovenskú mládež. „Kniha obsahuje perverzné a vulgárne výrazy urážajúce ľudskú dôstojnosť. Životný štýl, ktorý je v príkrom rozpore s ideálmi, ku ktorým má škola žiakov viesť, je v knihe predstavovaný ako vtipný príbeh bez dostatočného kritického postoja,“ upozornila Ocilková.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Plavčan
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR