Minister Mikulec prežil odvolávanie v parlamente, návrh Smeru-SD podporilo iba 46 poslancov

NR SR: Rokovanie 40. schôdze
Minister vnútra Roman Mikulec. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.
  • aktualizované 30. marca, 18:06

Parlament neodvolal Romana Mikulca (OĽaNO) z funkcie ministra vnútra. Za jeho odchod z funkcie hlasovalo 46 poslancov, proti bolo 51 a 5 zákonodarcov zo strany Sloboda a Solidarita sa zdržalo hlasovania. Na hlasovaní bolo prítomných 102 poslancov. Poslanci koaličnej strany Sme rodina na hlasovaní neboli prítomní. Na odvolanie ministra bolo potrebných aspoň 76 hlasov zo 150-členného parlamentu.

Návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze o Mikulcovi predložil opozičný Smer – sociálna demokracia (Smer-SD). Dôvodom tohto kroku podľa opozičnej strany bolo to, že ministerstvo vnútra nezvláda riadenie utečeneckej krízy, ktorú spôsobil vojenský konflikt na Ukrajine. „Minister vnútra Roman Mikulec niekoľkokrát opakoval, že Slovensko je na prípadnú migračnú vlnu z Ukrajiny pripravené a štát má situáciu pod kontrolou,“ uvádzalo sa v návrhu na odvolanie.

Zákazky bez verejného obstarávania

Smer-SD tiež dôvodil zmluvami, ktoré rezort vnútra podpísal so súkromnou firmou Dustream produktion v hodnote 2,5 milióna eur a zmluvou s firmou Globalgastro plus z Bratislavy na poskytovanie stravovacích služieb ľuďom utekajúcim z Ukrajiny v hodnote takmer 2 milióny eur.

Smer-SD poukazoval na to, že štát vyplatí necelých 4,5 milióna eur súkromným spoločnostiam, ktoré získali štátne zákazky priamym zadaním bez transparentného verejného obstarávania. Podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica ide o firmy prepojené na premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO), čo je prejav „premiérskeho klientelizmu“.

Naživo: Rokovanie parlamentu

Štát počas krízy narazil na limity

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) predsedovi Smeru-sociálna demokracia (Smer-SD) Robertovi Ficovi v pléne parlamentu povedal, či mu nie je hanba. Mikulec sa tak vyjadril v reakcii na návrh Smeru-SD odvolať ho z funkcie ministra vnútra, pretože nezvláda riadenie krízy pri príchode utečencov z Ukrajiny. Mikulec vyhlásil, že štát utečeneckú krízu naďalej riadi. Zároveň poďakoval za pomoc aj dobrovoľníkom.

„Jediný, kto nielen pandémiu, ale celú utečeneckú krízu využíva na svoje obohatenie v zmysle lacných politických bodov, ste vy,“ vyhlásil Mikulec a dodal, že nepozná krajinu, kde by sa tak politicky zneužívalo utekanie ľudí pred vojnou. K Ficovým výčitkám na adresu vládneho hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Mikulec podotkol, že ide o legitímnu stranu a ľudí, ktorí majú v DNA boj proti korupcii, „čo sa o vás nedá povedať“.

Mikulec zdôraznil, že od začiatku krízy pôsobili na hraničných prechodoch a aj na hraniciach všetky zložky štátu. Zároveň monitorovali aj podozrenia, či nebude dochádzať k pašovaniu ľudí alebo možno aj zbraní. Slovenské štátne orgány podľa Mikulca veľmi dobre vedia, kto prechádza cez hranice a využíva na to vlastné databázy a schengenský systém.

Štát počas krízy podľa ministra vnútra narazil na limity a v tom momente sa použili aj služby súkromnej firmy, ktorá má bohaté skúsenosti s riadením obrovského množstva ľudí. Ako uviedol Mikulec, využila sa súkromná firma na zabezpečenie chodu veľkokapacitného utečeneckého centra v Michalovciach. Takéto centrum bolo potrebné podľa ministra zabezpečiť za jeden víkend a preto sa postupovalo priamym rokovacím konaním v časovej tiesni za mimoriadnej situácie, čo je legitímne.

Vytĺkanie politického kapitálu

Vláda s odvolaním Mikulca nesúhlasí a z jej pohľadu ide iba o jeden z mnohých pokusov o odvedenie pozornosti od všetkých činností súvisiacich s riadením štátu v čase bezprecedentnej situácie, akou vojna na Ukrajine a jej vplyv na Slovensko bezpochyby je.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Vláda Slovenskej republiky vníma návrh skupiny poslancov len ako ďalší trápny a slabý spôsob vytĺkania politického kapitálu, zneužívania tragédie, ktorá sa na Ukrajine deje a v neposlednom rade rozosievania nenávisti v spoločnosti, podporovaní závadných naratívov smerom k podkopávaniu suverenity Slovenskej republiky, len na účel opätovného získania moci a pokračovania v budovaní mafiánskeho štátu,“ skonštatovali členovia vlády v odmietnutí odvolania ministra Mikulca.

Obsahová kvalita predkladaného návrhu podľa vlády poukazuje nanajvýš na nízku argumentačnú úroveň jej spracovateľa, ale naopak, veľmi vysokú mieru populizmu. Skonštatovali, že od prvého dňa vypuknutia konfliktu na Ukrajine boli na všetkých hraničných priechodoch prítomné útvary ministerstva vnútra.

„Pri zabezpečovaní potrebných materiálno-technických komodít pre utečencov a operujúce zložky štátu v takejto krízovej situácii bola kľúčová okamžitá pomoc. Ani v jednom z medializovaných prípadov nedošlo k zneužívaniu právomocí verejného činiteľa, korupcii či klientelizmu,“ uviedli.

Zdôraznili, že rozhodnutiu zazmluvniť súkromné firmy na výpomoc s koordináciou utečencov na území Slovenskej republiky predchádzalo preverenie si všetkých možností, či je štát schopný tieto komodity a služby zabezpečiť vo vlastnej réžii.

„Zo strany predkladateľov vyznievajú mimoriadne cynicky a výsmešne ich vyjadrenia na adresu mimovládnych organizácií, pričom si spoločnosť iste pamätá postoj predkladateľa návrhu Roberta Fica k subjektom tretieho sektora, ktoré neraz označoval za strojcov nepokojov na Slovensku platených Georgom Sorosom. Aj to poukazuje na jeho bezcharakternosť a odpornú snahu robiť si na tejto situácii svoj vlastný politický marketing,“ uzavreli.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert FicoRoman Mikulec
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRNR SR Národná rada Slovenskej republikyVláda SR