Minister Káčer v New Yorku potvrdil kontinuitu zahraničnej politiky Slovenska vo vzťahu k Ukrajine (foto)

Rastislav Káčer
Minister zahraničných vecí SR Rastislav Káčer v pondelok na neformálnom stretnutí so svojimi európskymi partnermi v New Yorku. Foto: www.facebook.com

Slovensko zachová kontinuitu zahraničnej politiky vo vzťahu k vojne na Ukrajine. Uviedol to minister zahraničných vecí SR Rastislav Káčer v pondelok na neformálnom stretnutí so svojimi európskymi partnermi.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Nový slovenský šéf diplomacie sa spolu s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou zúčastňuje na 77. Valnom zhromaždení OSN v New Yorku. Zároveň zdôraznil potrebu udržania európskej jednoty v boji proti agresorovi a tiež v úsilí vysporiadať sa s dopadmi tohto konfliktu v potravinovej a energetickej oblasti.

Prvé rokovanie ministrov V4

Káčer tiež inicioval prvé rokovanie ministrov zahraničných vecí krajín Vyšehradskej štvorky (V4). Na krátkom neformálnom rokovaní predstavil priority a podujatia slovenského predsedníctva V4. Potvrdil záujem slovenskej diplomacie vytvoriť platformu pre dialóg o vnútornej dynamike a budúcnosti vyšehradskej spolupráce.

„Zopakoval som partnerom pozvanie na neformálne stretnutie ministrov zahraničných vecí V4, na ktorom plánujem iniciovať diskusiu o budúcej úlohe tohto regionálneho formátu,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie.

Na programe mal viacero stretnutí

Káčer sa počas návštevy New Yorku stretol aj s prezidentom Svetového ekonomického fóra Borgem Brendem. Minister upozornil na spochybňovanie existujúcich pravidiel a princípov medzinárodného práva a mierového spolunažívania, ktoré sú ukotvené v Charte OSN.

Vyzval k zachovaniu strategických partnerstiev a formovaniu koalícií založených na spoločnej zodpovednosti. Šéf slovenskej diplomacie sa stretol aj so zástupcami židovských organizácii v USA American Jewish Committe a B’nai B’rith.

Na stretnutí v New Yorku sa zúčastnilo 13 ministrov zahraničných vecí a významní predstavitelia podnikateľskej a akademickej komunity.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rastislav KáčerZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR