Miloš Zeman potvrdil výkupné za Češky unesené v Pakistane

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Miloš Zeman
Český prezident Miloš Zeman. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

PRAHA 10. februára (WebNoviny.sk) – Český prezident Miloš Zeman v stredu potvrdil, že suma, ktorú Česká republika zaplatila ako výkupné za unesené ženy Hanu Humpálovú a Antóniu Chrásteckú, činila približne 150 miliónov českých korún. Informoval o tom internetový spravodajský portál Novinky.cz.

Sobotka výšku výkupného priamo nevyvrátil

Prezident túto sumu uviedol počas diskusie s občanmi obce Kornatice počas návštevy Plzenského kraja. „Pokiaľ viem, tak 150 (miliónov korún), ale záleží na tom, podľa akého kurzu to počítate, čo ale samozrejme nie je podstatné,“ reagoval Zeman na otázku, čo hovorí na informácie, že Česko zaplatilo za unesené ženy 145 miliónov Kč.

Podľa prezidenta predstavovalo rozhodovanie o zaplatení tohto výkupného veľkú dilemu. „Predstavte si, že by sme nezaplatili a tie dievčatá by boli popravené. Alebo – čo je lepšia možnosť – zostali by v háreme niektorého z únoscov. Ale keď riskujete smrť českých občanov, tak si to takmer nikdy nebudete brať na svedomie,“ uviedol Zeman.

Vicepremiér Pavel Bělobrádek v utorok výšku výkupného, ktorú zverejnil týždenník Respekt, poprel. Premiér Bohuslav Sobotka ju priamo nevyvrátil, ale relativizoval vierohodnosť informácií, ktoré sa objavili v médiách. Sobotka v reakcii na sociálnej sieti Twitter uviedol, že „politici by mali problémy riešiť, a nie ich komentovať spôsobom, ktorý v oblasti národnej bezpečnosti nikomu nepomôže“.

Ženíšek požaduje ústavnú žalobu na Zemana

Slová prezidenta zaskočili tiež šéfa ODS Petra Fialu. „To, že takto hovorí vysoký ústavný činiteľ, je desivé, neospravedlniteľné a absolútne neprijateľné. Nedá sa túto záležitosť tolerovať. Musím vyzvať pána prezidenta, aby sa správal zodpovedne,“ povedal Fiala na tlačovej konferencii.

Poslanec strany TOP 09 Marek Ženíšek požaduje v tejto veci dokonca ústavnú žalobu na Zemana a začína zbierať podpisy pre tento krok s tvrdením, že prezident sa zverejnením sumy výkupného dopustil vlastizrady.

Dvojicu mladých žien uniesli v Pakistane v roku 2013. Do vlasti sa vrátili vlani v marci. Ženy chceli cestovať do Indie, unesené boli v pakistanskej provincii Balúčistán v blízkosti iránskej hranice. Prezident obe ženy po prepustení kritizoval, pretože podľa neho konali

V dôsledku úniku informácií sa v piatok uskutoční aj mimoriadna schôdza českej Poslaneckej snemovne. Jej zvolanie navrhla opozícia, ktorá je znepokojená tým, že sa inkriminované údaje dostali do médií.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Antonie ChrásteckáBohuslav SobotkaHana HumpalováMiloš Zeman
Firmy a inštitúcie Al-Kájda