Milanovej ministerstvo plánuje komplexne upraviť status profesionálneho umelca

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Natália Milanová
Ministerka kultúry SR Natália Milanová. Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR

Ministerstvo kultúry SR (MK SR) plánuje komplexne upraviť status profesionálneho umelca a iného profesionála v kultúre. Zo zverejnenej predbežnej informácie o návrhu zákona o profesionáloch v kultúre vyplýva, že by sa mali určiť kritériá, ktorých splnenie bude podmienkou pre zápis do evidencie profesionálnych umelcov a evidencie iných profesionálov v kultúre.

Tiež by sa mali upraviť podmienky na priznanie osobitného príspevku určitým skupinám profesionálnych umelcov po skončení ich profesionálnej kariéry, výška osobitného príspevku a spôsob jeho priznania.

Rezort kultúry v predloženom dokumente konštatoval, že definície profesionálneho umelca a iného profesionála v kultúre obsiahnuté v zákone o Fonde na podporu umenia a zákone o poskytovaní dotácií v pôsobnosti MK SR pokrývajú iba umelcov v slobodnom povolaní a iných profesionálov v kultúre, ktorí vykonávajú profesiu v oblasti umenia, kultúry a kreatívneho priemyslu ako samostatne zárobkovú činnosť.

„Cieľom návrhu zákona je upraviť status profesionálneho umelca a iného profesionála v kultúre, ktorý bude zahŕňať aj umelcov, respektíve iných profesionálov v kultúre, ktorí vykonávajú umeleckú alebo inú činnosť v pracovnoprávnom vzťahu, ako podnikateľskú činnosť, a tak ďalej,“ objasnilo ministerstvo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Fond na podporu umeniaMK Ministerstvo kultúry SR