Mexický súd zastavil vydanie syna narkobaróna El Chapa do Spojených štátov (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ovidio Guzmán López
Foto: SITA/AP

Mexický federálny sudca v piatok zastavil vydanie syna narkobaróna Joaquína „El Chapa“ Guzmána do Spojených štátov. Ovidia Guzmána zatkli deň predtým pri intenzívnej operácii v severnom Mexiku, ktorá viedla k úmrtiu 29 ľudí.

USA žiadajú vydanie Guzmána pre obchodovanie s drogami a ponúkli až 5 miliónov dolárov za informácie vedúce k jeho dolapeniu. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Guzmán zatiaľ ostáva v Mexiku

Už vo štvrtok mexický minister zahraničia Marcelo Ebrard povedal, že vydanie Guzmána nebude okamžité vzhľadom na právne formality, pričom poznamenal, že muž pokračuje v súdnom konaní aj v Mexiku.

Neskôr ďalší federálny sudca podľa mexických médií nariadil, aby Guzmán zostal 60 dní v preventívnej väzbe za účelom vydania. Zadržiavajú ho vo federálnej väznici Altiplano s najvyšším stupňom stráženia, kde po jeho zatknutí zvýšili bezpečnosť.

Guzmána zatkli vo štvrtok v meste Culiacán v štáte Sinaloa spolu s ďalšími 21 ľuďmi. Na dlhej operácii sa zúčastnilo 200 členov špeciálnych síl, povedal v piatok minister obrany Luis Cresencio Sandoval.

Po zatknutí vypukol v meste chaos

Po zatknutí Guzmána vypukol v meste chaos a v niektorých oblastiach vznikli strety, ktoré si vyžiadali životy najmenej 19 údajných gangsterov a 10 príslušníkov armády. Úrady vyzvali obyvateľov, aby sa skryli doma. Prezident Andrés Manuel López Obrador v piatok informoval, že situácia v meste je pokojnejšia a úrady pracujú na uvoľnení ciest.

Už v roku 2019 federálne úrady zatkli Guzmána, ale neskôr ho na rozkaz prezidenta prepustili, aby sa predišlo ďalšiemu krviprelievaniu.

Jedna z najmocnejších organizácií s narkotikami na svete

Tentokrát ho zatkli niekoľko dní pred návštevou amerického prezidenta Joea Bidena a kanadského premiéra Justina Trudeaua, ktorí pricestujú do Mexika na samit severoamerických lídrov. López Obrador v piatok poprel, že by zatknutie súviselo s Bidenovým príchodom a povedal, že úrady konali nezávisle.

Spojené štáty o Guzmánovi tvrdia, že je „vysokopostaveným členom kartelu Sinaloa“. Tento kartel je jedna z najmocnejších organizácií obchodujúcich s narkotikami na svete a svojho času mu šéfoval spomenutý El Chapo. Ten si v súčasnosti odpykáva doživotný trest v americkom väzení.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrés Manuel López ObradorJoaquín GuzmánJoe BidenJustin TrudeauLuis Cresencio SandovalMarcelo EbrardOvidio Guzmán