- aktualizované 9. novembra 16:35
V sobotu bolo na Slovensku slnečno, spočiatku sa na severe mohla ojedinele vyskytnúť nízka oblačnosť alebo hmla.
Počasie u nás naďalej ovplyvňuje rozsiahla tlaková výš so stredom nad Bieloruskom.
Ako ďalej informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe, najvyššia denná teplota dosiahla 10 až 16 stupňov Celzia, na severe mohlo byť trochu chladnejšie a na horách vo výške 1 500 m bolo maximálne okolo 11 stupňov Celzia.
Predpoveď počasia na nedeľu a ďalšie dni
V noci zo sobotu na nedeľu teplota klesne na mínus 2 až mínus 8, v svahových polohách budú 4 až mínus 2 stupne Celzia.
Oproti sobote sa v nedeľu počasie veľmi nezmení, naďalej ho bude ovplyvňovať tlaková výš a aj teploty budú takmer rovnaké. Dopoludnia môže byť ojedinele nízka oblačnosť alebo hmla, aj mrznúca. V pondelok má meniny Martin a na bielom koni nepríde. „Naša oblasť sa bude nachádzať v nevýraznom poli vysokého tlaku vzduchu,“ priblížil SHMÚ vo svojej predpovedi počasia.
Nočné mrazy sa však zmiernia až koncom budúceho týždňa.
Ako ukazuje grafická predpoveď, v piatok v noci majú byť maximálne mínus 3 a v sobotu v noci mínus dva stupne Celzia. Obdobie ako celok bude však podľa meteorológov teplotne normálne.
Upozornenie na smogovú situáciu
Meteorológovia tiež upozorňujú aj na smogovú situáciu, varovanie je vydané pre Veľkú Idu a okolie. Priblížili, že príčinou sú vysoké emisie PM10 z vykurovania pevným palivom a z ďalších lokálnych zdrojov, aj možný vplyv priemyslu či dopravy, tiež nepriaznivé rozptylové podmienky.
SHMÚ odporúča obmedziť dobu pobytu vonku, skrátiť vetranie obytných miestností a obmedziť fyzickú námahu vonku, ako je práca či športové aktivity.
K najcitlivejším skupinám populácie na častice PM10 patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo – cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy.
Ľudia, ktorí vykurujú tuhým palivom, by mali podľa SHMÚ dodržiavať niekoľko zásad a napríklad nespaľovať odpad, vrátane odpadového dreva, ako sú nábytok, okná a pod. „Pri spaľovaní takéhoto dopadu, okrem PM10, vznikajú aj ďalšie toxické látky,“ upozorňuje SHMÚ s tým, že v prípade kúrenia drevom, by malo byť dobre vysušené.
Pokiaľ je to možné, SHMÚ radí vymeniť staré spaľovacie zariadenie za moderný kotol s nízkymi emisiami škodlivých látok a udržiavať spaľovanie paliva v optimálnych podmienkach. „Pravidelne čistiť kotol a komín, prikladať radšej častejšie po menších dávkach, nastaviť regulačné klapky tak, aby mal vzduch prístup k palivu, nedusiť oheň, ak je to možné, udržovať teplotu za kotlom medzi 150 až 250 °C,“ pridal konkrétne odporúčania.