Medzinárodný trestný súd začal pojednávanie v spore medzi Ukrajinou a Ruskom, Kyjev predloží argumenty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ukrajina, Rusko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 7. marca, 12:04

Zástupca Kyjeva v pondelok vyzval Medzinárodný súdny dvor (ICJ), aby nariadil Rusku zastaviť inváziu na Ukrajinu. Rusko musí byť zastavené a súd v tom môže zohrať úlohu, povedal Anton Korynevič. Ruská delegácia sa na pojednávanie v Haagu nedostavila.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Ako informovala predsedkyňa súdu Joan E. Donoghueová, ruský veľvyslanec v Holandsku oznámil, že jeho vláda nemá v úmysle zúčastniť sa na ústnom pojednávaní.

Dvojdňové pojednávanie

Medzinárodný trestný súd (ICC) so sídlom v holandskom Haagu začal v pondelok dvojdňové pojednávanie o žiadosti Ukrajiny, aby jeho sudcovia prikázali Rusku zastaviť inváziu. Právni zástupcovi Kyjeva majú svoje argumenty predložiť v pondelok dopoludnia, Rusko bude môcť reagovať v utorok.

Ukrajina požiadala súd, aby Rusku prikázal „okamžite zastaviť vojenské operácie“ začaté 24. februára, „ktorých deklarovaným účelom a cieľom je zabránenie a potrestanie údajnej genocídy“ v separatistických regiónoch Luhansk a Doneck na východe Ukrajiny.

Signátorom zmluvy je aj Rusko

Žiadosť o vydanie predbežného opatrenia Kyjev podáva na základe Dohovoru o zabránení a trestaní zločinu genocídy. Signatárom zmluvy z roku 1948, ktorá umožňuje štátom v kauzách regulovaných jej ustanoveniami obracať sa na súd v Haagu, je aj Rusko.

Ukrajina tvrdí, že argumenty Moskvy o genocíde v Donecku a Luhansku, ktoré ruský prezident Vladimir Putin použil ako zámienku pre inváziu, sú vykonštruované.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anton KorynevičJoan E. DonoghueováVladimir Putin
Firmy a inštitúcie ICC Medzinárodný trestný súdICJ Medzinárodný súdny dvor