Mazák údajne zbieral informácie o sudcoch a zneužil svoje právomoci, viacerí členovia Súdnej rady žiadajú jeho odvolanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ján Mazák
Ján Mazák, predseda Súdnej rady SR. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
Tento článok pre vás načítala AI.

Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák údajne zneužil svoje právomoci. Sedem členov rady tak navrhuje jeho odvolanie.

Uvádza sa to v anonymizovanom návrhu na odvolanie predsedu Súdnej rady SR, ktorý je zverejnený v odbornom internetovom časopise Právne listy. Dôvodom návrhu je zneužitie funkcie a neoprávnené zbieranie informácií voči konkrétnym sudcom.

Prekročil svoje kompetencie

„Mazák si „prisvojil“ kompetencie súdnej rady ako kolektívneho orgánu, respektíve kontrolných komisií súdnej rady a sekciu vyhľadávania súdnej rady zneužil ako svoju súkromnú detektívnu službu, ktorá podľa jeho protiprávnych pokynov zbierala informácie na vybraných sudcov,“ uviedli členovia súdnej rady Marcela Kosová a Peter Šamko na webe pravnelisty.sk.

Podľa návrhu jeho kolegovia našli deväť prípadov, kedy Mazák prekročil svoje kompetencie a sú si istí, že by previerka odhalila aj ďalšie.

Upozornili na viacero prípadov

Členovia rady dali do pozornosti napríklad konanie predsedu súdnej rady, ktorý dal protiprávny pokyn na preverenie majetkových pomerov sudkyne, a to tesne potom, ako rozhodla o uzemnení vrtuľníka Ministerstva vnútra SR.

„Alebo možno spomenúť skutok, kde sa predseda súdnej rady angažoval vo vzťahu k sudkyni, ktorá je „náhodou“ dcéra známeho advokáta, či skutok, v ktorom predseda súdnej rady na základe anonymu, ktorý „náhodou“ obdržal tesne pred svojím odvolávaním, protiprávne lovil informácie na svojho názorového oponenta v súdnej rade prostredníctvom Úradu špeciálnej prokuratúry a polície,“ uviedli Kosová a Šamko.

Používa totalitné metódy

Dodali, že je neprijateľné, aby bol predsedom súdnej rady človek, ktorý používa totalitné metódy, a ktorý si zo súdnej rady urobil firmu na zber informácií o sudcoch pre svoje vlastné účely. „Možno práve to bol účel, prečo sa stal predsedom súdnej rady,“ dodali členovia rady.

Ako v návrhu členovia uvádzajú, ďalším prípadom je, keď dostal na konci minulého roka anonymné podanie, týkajúce sa bývalého sudcu bratislavského krajského súdu.

„Podanie zaslal špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi, s listom, ktorým mu oznamuje, že ide síce o anonymné podanie, avšak z obsahu listín vyplýva, že sa vzťahuje aj na člena súdnej rady a sudcu Krajského súdu v Bratislave,“ píše sa v návrhu s tým , že s odpoveďou, ktorú dostal sa neuspokojil a požiadal riaditeľa sekcie vyhľadávania, aby získal informácie o bývalom sudcovi, pričom krajská kriminálka to odmietla.

Zisťoval si aj majetkové pomery

V októbri minulého roku Mazák zisťoval aj informácie o majetkových pomeroch sudkyne bez jej vedomia a tiež bez vedomia ostatných členov súdnej rady. Predseda súdnej rady tiež zisťoval informácie o nebohej matke sudkyne z Galanty.

Ako sa v návrhu spresňuje, podanie prišlo emailom od fyzickej osoby, ktorá sa dožadovala preskúmania údajov o majetkových pomeroch sudkyne, avšak bez zaručeného elektronického podpisu.

Členovia súdnej rady podotkli, že táto sudkyňa je dcérou advokáta, ktorý zastupoval obvinených v citlivých kauzách pod dozorom špeciálnej prokuratúry.

Stíhaní sudcovia

Členovia súdnej rady ďalej upozornili aj na fakt, že rok dozadu Mazák zisťoval aj informácie o stíhaných sudcoch. Urobil tak opäť bez toho, aby informoval kolegov z rady.

Ďalej od Národnej kriminálnej agentúry vyžadoval cez sekciu vyhľadávanie informácie o sudkyni bratislavského krajského súdu, ktorá mala za peňažné a nepeňažné odmeny rozhodovať zaujato, či konzumovať alkohol.

Neoprávnený zber údajov

Zisťoval aj informácie k podnetu o podozrení sudkyne z Prešova, ktorá mala spáchať trestný čin, prijala neoprávnenú výhodu a podala nepravdivé priznanie sudcu. Ako sa v návrhu uvádza, urobil tak cez sekciu vyhľadávania, a to napriek tomu, že na vyšetrovanie podozrení z trestnej činnosti nemá súdna rada pôsobnosť.

„Opakovane neoprávnene zbieral údaje o sudcoch počas takmer celej doby vykonávania funkcie predsedu Súdnej rady SR,“ uzavreli členovia súdnej rady, ktorí tak navrhujú jeho odvolanie.

  • Agentúra SITA osloví predsedu Súdnej rady SR Jána Mazáka.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján MazákMarcela KosováPeter Šamko
Firmy a inštitúcie Súdna rada SR