Matovič po približne piatich mesiacoch vystúpil v pléne parlamentu

Igor Matovič
Poslanec Igor Matovič (OĽaNO–NOVA) Foto: archívne, SITA/Marko Erd.

BRATISLAVA 8. septembra (WebNoviny.sk) – Po približne piatich mesiacoch vo štvrtok vystúpil v rokovacej sále parlamentu líder hnutia OĽaNO Igor Matovič. Stalo sa tak na mimoriadnej schôdzi, na ktorej sa opozícii nepodarilo odvolať ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera.

Matovič prišiel o plat aj náhrady

Matovič sa na schôdzach nezúčastnil v máji ani v júni a povedal, že na rokovanie neplánuje chodiť ani v septembri. Pred médiami viackrát zopakoval, že pokiaľ bude viesť národnú radu Andrej Danko (SNS), na rokovania chodiť nebude.

„Bol som najaktívnejším poslancom od volieb 2016. Predložil som najviac návrhov zákonov a som dosť v dramatickom predstihu pred všetkými ostatnými,“ povedal Matovič na margo toho, že počas svojej prítomnosti stihol toho viac ako mnohí iní koaliční zákonodarcovia.

Dodal, že bol predkladateľom alebo spolupredkladateľom 93 návrhov zákonov. Poslanecký plat ani paušálne náhrady nedostal pre svoju neprítomnosť na schôdzach parlamentu za uplynulé mesiace máj a jún. Predseda OĽaNO za júl a august dostane poslanecký plat a paušálne náhrady, pretože v týchto mesiacoch parlament nezasadal.

Danko neospravedlnil jeho absencie

Predseda NR SR Andrej Danko neospravedlnil jeho absencie. Líder hnutia OĽaNO požiadal o ospravedlnenie z dôvodu údajného „šikanózneho správania sa“ predsedu parlamentu. Danko Matoviča viackrát vyzval, aby riadne a zákonne zdôvodnil svoje absencie, tak, ako káže zákon.

Poslanec NR SR sa môže z neúčasti na rokovaní ospravedlniť z troch dôvodov. Je to choroba – vtedy musí poslanec doložiť lekárske osvedčenie, iný vážny dôvod, napríklad úmrtie v rodine, vážny rodinný dôvod a napokon účasť na zahraničnej ceste.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoIgor Matovič
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky