Matka a svokra Alexeja Navaľného prišli položiť kvety na jeho hrob, polícia kontroluje situáciu na cintoríne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hrob Alexeja Navaľného
Matka a svokra Alexeja Navaľného sa utešujú nad hrobom Alexeja Navaľného, ktorému prišli položiť kvety na cintoríne v Moskve. Foto: SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Matka a svokra zosnulého ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného, ako aj ďalší smútiaci, v sobotu prišli položiť kvety na jeho hrob, kam ho pred dňom pochovali. Polícia na cintoríne v Moskve udržiava zvýšenú prítomnosť, ale situácia je pokojná, informovala ruská nezávislá televízia Dožď.

„Polícia necháva tých, ktorí sa chcú s politikom rozlúčiť, prejsť a nikoho nenáhli,“ uviedla na komunikačnej platforme Telegram, pričom citovala jedného zo svojich čitateľov na mieste.

Zničili spontánne pamätníky

Televízia tiež informovala o tom, že v niekoľkých ruských mestách zničili „spontánne pamätníky“ Navaľnému. Odstránili ich napríklad v Petrohrade či Voroneži.

Tisícky ľudí sa v piatok pod prísnym policajným dohľadom rozlúčili s Navaľným. Davy ľudí pri kostole a cintoríne skandovali slogany na podporu Navaľného a proti ruskému vodcovi Vladimirovi Putinovi a jeho vojne na Ukrajine.

Zatkli desiatky ľudí

Polícia proti nim nezakročila, no naprieč Ruskom zatkli v súvislosti Navaľného pohrebom najmenej 106 ľudí, uviedla ľudskoprávna skupina OVD-Info, ktorá monitoruje politické zatýkanie a poskytuje právnu pomoc. Väčšinu z nich podľa nej zastavili pri pokuse položiť kvety k pamätníkom venovaným obetiam sovietskych represií.

Alexej Navaľnyj zomrel v piatok 16. februára v arktickej trestaneckej kolónii, kde ho držali na základe politicky motivovaných odsúdení. Podľa jeho manželky Julije ho zabili na rozkaz ruského vodcu Vladimira Putina.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexej Navaľnyj