Martin dlho vzdoroval Djokovičovi na turnaji ATP v Belehrade, so semifinále sa však lúči s kanárom (video)

Slovenský tenista Andrej Martin prehral proti Novakovi Djokovičovi v Belehrade.
Slovenský tenista Andrej Martin prehral proti Novakovi Djokovičovi v Belehrade. Foto: archívne, SITA/ AP
  • Aktualizované 28. mája o 21:40

Spolu 117 minút vzdoroval slovenský tenista Andrej Martin svetovej jednotke Novakovi Djokovičovi na turnaji ATP v srbskom Belehrade.

Slovák, ktorému v rebríčku ATP patrí 119. mieste a už má istotu postupu na 108. priečku, v semifinále spomenutého podujatia podľahol veľkému favoritovi 1:6, 6:4, 0:6.

Slovenské zastúpenie bude mať aj druhé semifinále v Belehrade, debutant v tejto fáze Alex Molčan v ňom vyzve ôsmeho nasadeného Federica Delbonisa z Argentíny.

V treťom sete súper zabral

Andrej Martin v prvom sete piatkového zápasu dvakrát stratil vlastný servis a za 38 minút ho prehral 1:6. O poznanie lepšie mu to šlo v druhom sete, keď v druhej hre brejkol jednotku „pavúka“.

Vzápätí síce prišiel o podanie, no za nepriaznivého stavu 3:4 na ďalšiu stratu svojho servisu súpera reagoval brejkom a Djokovičovi vzal podanie aj v desiatej hre, tretí set si vynútil druhým premeneným setbalom.

V treťom sete už favorit akoby zapol na vyššie obrátky, Slovákovi povolil uhrať len osem loptičiek a za 26 minút ho odprevadil s nepopulárnym „kanárom“, keď premenil hneď prvý mečbal.

Hlavná súťaž úž túto nedeľu

Tridsaťjdenročnému Bratislavčanovi Andrejovi Martinovi sa nepodarilo prebojovať do druhého finále na okruhu v kariére. Premiéru mal ešte v júli 2016 v chorvátskom Umagu a v súboji o titul nestačil na Taliana Fabia Fogniniho.

Pre oboch piatkových súperov, Martina aj Djokoviča, je turnaj v Belehrade generálkou na druhý grandslamový turnaj sezóny Roland Garros, hlavná súťaž na parížskej antuke sa začne už v nedeľu.

Výborná forma Molčana

Výbornú formu v Belehrade potvrdil Alex Molčan, pre ktorého je to ešte len tretia účasť na turnaji ATP. Premiérovo sa mu to podarilo v januári 2021 v tureckej Antalyi, v marci sa dostal do hlavnej súťaže aj vo francúzskom Marseille.

V úvode aktuálneho týždňa patrilo Molčanovi 255. miesto v rebríčku ATP, teraz má istotu prieniku na 181. pozíciu. V piatkovom súboji proti Delbonisovi v prvom sete začal stratou podania, neskôr o servis prišiel ešte dvakrát. Súpera síce dvakrát brejkol, no za 62 minút ho prehral 4:6.

V druhom si Molčan neudržal podanie len raz a keďže súperovi ho vzdal dvakrát, vynútil si tretí set. V ňom opäť začal stratou servisu a prišiel oň aj v piatej hre, no Delbonisa brejkol hneď trikrát a premiérovo v kariére si zahrá finále turnaja ATP, rovno proti svetovej jednotke Djokovičovi.

Bol chvíľami naštvaný

„Bol som dnes chvíľami trocha naštvaný. Nehral som tak dobre ako v predchádzajúcich zápasoch, veľa som bojoval. Je to pre mňa veľmi sladké víťazstvo. Keď nehráte tak dobre, necítite sa na kurte až tak komfortne, a aj tak nakoniec zvládnete vyhrať, je to krásna emócia, cením si to ešte viac,“ cituje Molčana oficiálny web Slovenského tenisového zväzu (STZ).

„Pred pár dňami som prišiel za Djokovičom. Spýtal som sa ho, či by sme si nezatrénovali. Mal som smolu, lebo bol práve nahnevaný na jedného hráča. Akurát ani nepotreboval trénovať s ľavákom, tak z toho napokon nič nebolo. Ale na záver mi povedal, nech nie som sklamaný, že si proti sebe zahráme vo finále. Keď som to rozprával mojej priateľke, smiali sme sa na tom. Nakoniec sa to stalo skutočnosťou,“ pridal úsmevnú príhodu.