Mars je stále seizmicky aktívny, sonda InSight zaznamenala na planéte prvé otrasy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sonda InSight.
Sonda InSight. Foto: SITA/NASA/JPL-Caltech via AP

MYS CANAVERAL 24. apríla (WebNoviny.sk) – Sonda InSight amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) zachytila na Marse jemné dunenie. Mohlo by ísť o vôbec prvé zaznamenané otrasy na tejto planéte.

Dunenie znie ako vietor

Seizmický monitor sondy 6. apríla nahral a odmeral slabý signál, oznámili vedci v utorok svoje zistenia. Aj keď dunenie znie ako ľahký vietor, vedci veria, že zvuk pochádza z vnútra červenej planéty.

Ako uviedol Philippe Lognonne z Parížskeho inštitútu fyziky, ktorý má experiment na starosti, je fascinujúce mať definitívne dôkaz, že Mars je stále seizmicky aktívny. „Na takýto signál sme čakali mesiace,“ pokračoval vo vyhlásení Lognonne.

Skúmajú formovanie planéty

Mars nie je tak geologicky aktívny ako Zem a ako Mesiac postráda tektonické platne. Vedci stále analyzujú dáta, rovnako tiež ešte tri slabšie seizmické signály, ktoré zaznamenali od polovice marca. Veria, že im skúmanie otrasov napovie viac o tom, ako sa skalnatá planéta formovala.

Sonda InSight pristála na Marse minulý rok 26. novembra. Francúzsky seizmologický merací prístroj umiestnili v decembri priamo na povrch Marsu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy