Mariupoľ je so silami v koncoch, ukrajinský veliteľ hovorí o zostávajúcich posledných hodinách a prosí o pomoc (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mariupoľ vojak
Reprofoto: www.youtube.com
  • aktualizované 20. apríla 14:28

Veliteľ námornej pechoty v obliehanom ukrajinskom meste Mariupoľ zverejnil v stredu v skorých ranných hodinách videoodkaz, v ktorom uviedol, že jeho mužom môžu zostávať už len hodiny. Major Serhij Volyna vo videu zaslanom spravodajskej televízii BBC a ďalším médiám uviedol, že jeho jednotky sa nevzdajú.

Prosba o medzinárodnú pomoc

Volyna prostredníctvom odkazu prosil o medzinárodnú pomoc pre 500 zranených vojakov a stovky žien a detí, ktoré sa podľa jeho slov schovávajú v mariupoľskej oceliarni. „Toto je náš najnovší príhovor svetu. Môže byť posledný. Je možné, že nám zostávajú už len dni alebo hodiny. Vyzývame svetových lídrov, aby nám pomohli,“ povedal Volyna.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Obrovská oceliareň Azovstal sa stala poslednou pevnosťou ukrajinského odporu v Mariupoli. „Jednotky nepriateľa niekoľkonásobne prevyšujú naše, prevažujú vo vzduchu, v delostrelectve, v pozemných jednotkách, v strojoch a tankoch,“ povedal major Volyna, ktorý je veliteľom 36. brigády námornej pechoty.

Odmietol povedať, koľko ukrajinských vojakov zostalo v oceliarni, ale povedal, že majú „dobrého bojového ducha“. Situácia pre zranených však zostáva „veľmi zlá“. „Sú v pivnici, len tam hnijú,“ dodal.

Starostova výzva obyvateľom

Starosta mesta Mariupoľ vyzýva obyvateľov, aby opustili mesto. Vadim Bojčenko v stredu apeloval na ľudí, ktorí už z Mariupoľa odišli, aby kontaktovali príbuzných, ktorí sú stále v meste, a vyzvali ich na evakuáciu. Mariupoľ, ktorý mal pred vojnou viac ako 400-tisíc obyvateľov, už podľa neho opustilo zhruba 200-tisíc ľudí.

„Nebojte sa a evakuujte sa do Zaporižžie, kde môžete dostať všetku pomoc, ktorú potrebujete – jedlo, lieky, základné veci… A hlavné je, že budete v bezpečí,“ napísal vo vyhlásení, ktoré zverejnila mestská rada. Bojčenko uviedol, že na evakuáciu použijú autobusy a ľudia budú môcť nastúpiť na troch miestach. Jedno z nich bude v blízkosti oceliarne Azovstal, ktorá sa stala poslednou pevnosťou ukrajinských síl v meste.

Mariupoľ je pre Rusko strategickým cieľom. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa domnieva, že v meste mohlo byť v dôsledku ruského bombardovania zabitých až 20-tisíc ľudí a neznámy počet obyvateľov násilne previezli na ruské územie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Volodymyr Zelenskyj