Manévre okolo referenda. Podpília si Matovič s Kollárom pod sebou koaličný konár?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Igor Matovič, Boris Kollár
Podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič (OĽaNO) a predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Rozhodnutie ústavného súdu o tom, že referendová otázka o predčasných voľbách je v rozpore s ústavou, spustilo lavínu politických reakcií, z ktorých niekedy nie je celkom jasné, kto patrí do koalície a kto do opozície.

Časť politikov najmä z OĽaNOSme rodina je pripravená podporiť návrh na zmenu ústavy, aby referendom o predčasných voľbách bolo možné a následne aj podporiť uznesenie, ktorým by parlament požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby takéto referendum vyhlásila.

V praxi by takéto riešenie znamenalo, že koalícia by si takpovediac pod sebou pílila konár. Zrejme sa však spolieha na to, že referendum by nebolo platné, pretože by sa na ňom nezúčastnila ústavou predpísaná väčšina zo všetkých oprávnených voličov.

Fico sa ponáhľa

Šéf opozičného Smeru Robert Fico na rozhodnutie ústavného súdu reagoval expresne. Premiérovi pošle návrh na zmenu ústavy, aby referendum bolo možné. Zároveň požiada vládu, aby takýto návrh predložila do parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní.

Na schôdzi, ktorá sa má začať 22. júla, by tak bolo možné ústavné zmeny schváliť. Ak by parlament následne aj schválil uznesenie, ktorým žiada prezidentku vyhlásiť referendum, v jeseni by mu nič nemalo brániť v ceste.

Robert Fico
Predseda strany Smer Robert Fico. Foto: SITA/Jana Birošová

Realita však bude zrejme iná ako želanie opozície. Mohlo by sa tak stať len za cenu porušenia zákona o rokovacom poriadku parlamentu. Ten totiž stanovuje, že až po pol roku sa môže znovu rokovať o tej istej veci.

Poslanec Ondrej Dostál (SaS) upozornil, že parlament na júnovej schôdzi o novele ústavy ohľadne referenda rokoval. Išlo o iniciatívu nezaradeného poslanca Tomáša Tarabu. Znamená to, že až do konca tohto roka by sa otázka referenda nemala dostať poslancom na rokovacie stoly. Dovtedy zrejme téma referenda aj vyprchá.

Kollárovo áno

V koalícii sú politici zatiaľ naklonení referendu. „Áno,“ reagoval stroho šéf parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) na otázku portálu Webnoviny. sk, či by podporil zmenu ústavy a uznesenie parlamentu, ktorým by požiadal hlavu štátu o vyhlásenie referenda.

Poslanec György Gyimesi (OĽaNO) povedal, že pokiaľ ide o voľbu poslancov do Národnej rady SR občanmi, tak tí istí občania, ktorí nie sú spokojní s ich výkonom, by mali mať právo poslancov v referende odvolať. „Ak takýto návrh príde, rád ho podporím,“ podotkol Gyimesi.

Dostál nevidí logiku

Poslanec Dostál Webnovinám povedal, že návrh meniť ústavu a následne prijať uznesenie k žiadosti o konanie referenda je vecne nesprávny a aj nelogický z hľadiska vládnej koalície. Odporučil čakať na zdôvodnenie ústavného súdu, ktorý rozhodol o protiústavnosti referendovej otázky.

„Ak súd bude konštatovať nesúlad referenda o predčasných voľbách s materiálnym jadrom ústavy, tak v takom prípade by mohlo byť problematické aj to, ak by sa prijalo riešenie, že sa do ústavy napíše, že referendom možno skracovať volebné obdobie. Rozpor s materiálnym jadrom ústavy by totiž naďalej trval napriek tomu, že by to bolo napísané v ústave,“ prízvukuje.

Ondrej Dostál
Poslanec Ondrej Dostál (SaS). Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Skracovanie volebného obdobia parlamentu nepatrí podľa poslanca do zastupiteľskej demokracie. Vie len o dvoch demokratických krajinách, kde je také niečo možné – Lotyšsko a Lichtenštajnsko.

„Zavedené demokracie nemajú takúto možnosť. Parlament je volený na určité obdobie a ústava predpisuje, kedy by sa mohlo jeho volebné obdobie skrátiť,“ poznamenal Dostál. Ak parlament funguje, poskytuje väčšinovú podporu vláde, prijíma zákony, tak dovtedy by mal podľa poslanca pokračovať.

Politológ Marušiak je pesimista

Politológ Juraj Marušiak nedáva veľké šance zmene ústavy vo veci konania referenda. „Som skôr pesimistický. Minimálne časť koaličných strán na toto nebude chcieť veľmi pristúpiť. Líder Sme rodina Kollár bude hrať na niekoľko strán. Sú to skôr len také rétorické figúry politikov, ktorí reagovali s nevôľou na rozhodnutie ústavného súdu,“ nazdáva sa Marušiak.

Podľa politológa šéf najsilnejšej vládnej strany Igor Matovič (OĽaNO) aktuálne hovorí niečo iné ako v minulosti. Pripomenul, že OĽaNO vo volebnom programe vylúčilo konanie referenda o predčasných voľbách.

Ako poznamenal politológ, Matovič súčasnú situáciu využíva na ataky proti svojim politickým protivníkom. Záujem na predčasných voľbách však šéf OĽaNO nemá. „Jedine, že by krajina stála pred takou ekonomickou katastrofou, že by sa vláda snažila utiecť pred zodpovednosťou,“ doplnil politológ.

Popularita a zodpovednosť prezidentky

Odmietnutie referenda ústavným súdom pocítila aj prezidentka Čaputová. Nielen opozícia, ale aj  Matovič jej vytkli, že vôbec požiadala o posúdenie referendovej otázky, či je v súlade s ústavou. Doteraz na to chýbala odpoveď a Čaputová len využila oprávnenie z ústavy na základe pochybností.

Líder Smeru Fico vyhlásil, že Čaputová bude niesť politickú zodpovednosť za neuskutočnené referendum. Podľa politológa sa Čaputová zrejme stane jedným z cieľov antikampane opozície a v prípade jej opätovnej kandidatúry na post hlavy štátu nemôže rátať s podporou. Ešte ostrejší bol k Čaputovej Matovič, ktorý označil jej konanie za podlé a zákerné.

„Uvidíme, čo kauza referendum urobí s podporou prezidentky. Na ňu sa upínali nielen voliči koalície, ale aj časť voličov opozície, ktorí ju chceli vidieť v pozícii protiváhy terajšej vládnej koalície,“ dodal Marušiak.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárGyörgy GyimesiIgor MatovičJuraj MarušiakOndrej DostálZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Národná rada SROĽANOSaSSme rodinaSmerÚstavný súd