Maďarský premiér Viktor Orbán sa stretol s brazílskym prezidentom Jairom Bolsonarom

Hungary Brazil Hungarian Prime Minister Viktor Orban, right and Brazilian President Jair Bolsonaro hug each other at the end of a joint press statement at the Carmelite Monastery in Budapest, Hungary, Thursday, Feb 17, 2022. Bolsonaro is on a one day visit to Hungary after his meeting with Russian president Vladimir Putin. (
Brazílsky prezident Jair Bolsonaro navštívil Maďarsko a stretol sa s premiérom Viktorom Orbánom. Foto: AP Photo/Anna Szilagyi

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro vo štvrtok navštívil Maďarsko a stretol sa s tamojším premiérom Viktorom Orbánom. Populistickí lídri na tlačovej konferencii po bilaterálnych rokovaniach v Budapešti poukázali na to, že majú rovnaké postoje v otázkach ako migrácia, kresťanstvo a rodinné hodnoty.

Orbán napríklad oznámil, že Maďarsko a Brazília sa dohodli na zriadení „systému skorého varovania“ na detekciu akýchkoľvek medzinárodných dohôd, ktoré uľahčujú migráciu, a spoluprácu na oponovanie im. Politici sa podľa predsedu maďarskej vlády dohodli na spoločnej pomoci perzekvovaným kresťanským komunitám v Afrike.

Brazília a Maďarsko tiež vo štvrtok podpísali memorandá o porozumení o napredovaní obrannej spolupráce, ako aj v oblasti humanitarizmu, vodného hospodárstva a hygieny.

Bolsonarova návšteva Budapešti je vôbec prvá návšteva brazílskeho prezidenta, čo Orbán nazval „historickou diplomatickou udalosťou“. Uskutočnila sa pritom deň po tom, ako sa brazílsky prezident stretol s ruským kolegom Vladimirom Putinom v Moskve.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jair BolsonaroViktor OrbánVladimir Putin