Maďari politikárčia, zbytočne rozdúchavajú oheň, p

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BRATISLAVA 14. októbra (WEBNOVINY) – Za politikárčenie považuje podpredseda vládnej ĽS-HZDS Milan Urbáni iniciatívu Maďarska, ktoré v utorok požiadalo Európsku úniu, aby voči našej krajine začala priestupkové konanie za to, že v auguste nevpustila maďarského prezidenta na územie Slovenska. Novinárom to dnes povedal po zasadnutí parlamentného výboru pre európske záležitosti, ktorého je predsedom.

„Túto iniciatívu Maďarska hodnotím ako nekorektnú. Sme susedia, môžeme si sadnúť, rozprávať a nájsť spôsoby riešenia,“ vyhlásil Urbáni. Pripomenul, že nedávno spolu rokovali aj premiéri oboch krajín, ktorí prijali konkrétne zásady riešenia problémov. „Toto pokladám za politikárčenie a zbytočné rozdúchavanie ohňa,“ upozornil Urbáni. Na otázku, kto oheň rozdúchava, odpovedal „v tomto prípade Maďari.“

Slovensko odoprelo vstup maďarskému prezidentovi diplomatickou nótou 21. augusta. László Sólyom sa mal zúčastniť na odhalení sochy sv. Štefana v Komárne. V septembri Urbáni vyhlásil, že pri tom zlyhali slovenská i maďarská diplomacia. Maďarská tým, že návštevu neprediskutovala so slovenskou stranou. Slovenská tým, že mohla konať o niekoľko dní skôr.

Rozhodnutie Maďarska požiadať úniu o konanie voči našej krajine oznámil hovorca maďarskej vlády Domokos Szollár. Maďarsko chce touto procedúrou ukončiť celú záležitosť a docieliť, aby sa to už v budúcnosti neopakovalo. Konanie nemá narušiť plnenie jedenásťbodového plánu, na ktorom sa dohodli premiéri oboch krajín. Maďarsko považuje zabránenie vstupu prezidenta za porušenie schengenskej zmluvy.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe László SólyomMilan Urbáni