Lunárny modul SLIM prekonal očakávania a prežil ďalšiu lunárnu noc, JAXA hovorí o zázraku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Japonsko, lunárny modul na Mesiaci
Japonský lunárny pristávací modul SLIM na Mesiaci. Foto: SITA/JAXA/Takara Tomy/Sony Group Corporation/Doshisha University via AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Japonský lunárny pristávací modul zareagoval na signál zo Zeme, čo naznačuje, že prežil druhú mrazivú lunárnu noc. V pondelok to oznámila Japonská agentúra pre výskum vesmíru (JAXA), podľa ktorej je to v podstate „zázrak“, keďže modul nenavrhli na to, aby prežil lunárnu noc. Noc na Mesiaci trvá zhruba dva týždne a teploty tam klesajú na mínus 170 stupňov Celzia.

Museli ho vypnúť

SLIM pristál na Mesiaci 20. januára, vďaka čomu sa Japonsko stalo piatou krajinou, ktorá úspešne pristála na obežnici Zeme. Modul však nedokázal generovať energiu, lebo jeho solárne články boli odklonené od slnka. Niekoľko hodín fungoval na batériu, ale potom sa ho inžinieri rozhodli vypnúť, aby šetril energiu.

Energiu nadobudol ôsmy deň po pristátí a niekoľko dní zbieral geologické dáta z mesačných skál a koncom januára prešiel do hibernácie, aby prečkal ďalšiu lunárnu noc.

Skúsia to ešte neskôr

JAXA uviedla, že nedeľňajšia komunikácia s modulom bola krátka, pretože na Mesiaci bolo stále „poludnie“ a SLIM mal veľmi vysokú teplotu – približne 100 stupňov Celzia. Agentúra sa pripravuje nadviazať so SLIM-om kontakt po tom, čo vychladne.

Vedci dúfajú, že nájdu stopy o pôvode Mesiaca porovnaním zloženia mesačných hornín a tých na Zemi.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie JAXA Japonská národná vesmírna agentúra