Lukašenko zneužíva migrantov ako nástroj politického tlaku v spore s úniou, tvrdí eurokomisárka

Ylva Johanssonová
Eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová. Foto: archívne, SITA/AP

Eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová v pondelok vyzvala bieloruskú vládu, aby zastavila nápor migrantov, ktorí nelegálne prekračujú hranicu Bieloruska s Litvou. Situáciu na hranici medzi dvoma krajinami označila za „veľmi vážnu“, informuje spravodajský portál Euronews.

Lukašenkov režim využíva migrantov ako nástroj politického tlaku a fakticky im uľahčuje prekračovať litovskú hranicu,“ uviedla komisárka.

Migrantov majú voziť autobusy

Litva, ktorá poskytla útočisko predstaviteľom bieloruskej opozície, obviňuje svojho suseda, že nelegálnym imigrantom, ktorí prichádzajú najmä z Iraku, Blízkeho východu a Afriky, cielene umožňuje prekračovať vzájomnú hranicu.

Bieloruská vláda koncom júna oznámila, že obmedzí spoluprácu s EÚ v oblasti boja proti nelegálnej migrácii. Krok bol odpoveďou na najnovšie kolo ekonomických sankcií, ktoré predtým európsky blok uvalil na Bielorusko. Bieloruský prezident Alexander Lukašenko európske sankcie odsúdil ako súčasť hybridnej vojny, ktorú vedie Západ proti jeho krajine.

Podľa eurokomisárky sa zdá, že migranti prichádzajú do Minska letecky z Bagdadu a Ankary. Bieloruské úrady im následne umožnia prechod smerom k hranici s Litvou, prípadne ich tam priamo dovezú autobusy.

Šesťnásobne viac nelegálnych prekročení hranice

Nie je to, samozrejme, na sto percent isté. Takto ale situáciu chápeme práve teraz,“ dodala Johanssonová.

Podľa Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex prípady nelegálneho prekročenia hranice v júni vzrástli šesťnásobne. Za posledné dva mesiace hranicu medzi Litvou a Bieloruskom prekročilo viac ako 1500 ľudí, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zhruba 20-násobok. V snahe odradiť migrantov z iných krajín začala Litva v piatok na hraniciach s Bieloruskom budovať plot. Vzťahy medzi týmito susednými krajinami sú napäté od volieb hlavy štátu v Bielorusku z augusta 2020.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander LukašenkoYlva Johanssonová