Ľudia menia svoj postoj k utečencom na základe skúseností

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Migranti
migranti Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 23. augusta (WEBNOVINY) – Vidíme, že keď nejaký Slovák, ktorý sa obáva cudzincov, príde s nimi do kontaktu, tak si uvedomí, že ten cudzinec je dobrý alebo zlý, pekný alebo škaredý, uzavretý alebo otvorený a to, odkiaľ pochádza, je druhoradé. Pre agentúru SITA to uviedla vedúca úradu Medzinárodnej organizácie pre migráciu na Slovensku (IOM) Zuzana Vatráľová.

To, že ľudia menia svoj vzťah k utečencom a migrantom na základe osobnej skúsenosti, vidia na základe reálnych, empirických skúseností. V IOM organizujú rôzne interaktívne vzdelávacie aktivity. Ich cieľom je školiť ľudí, ktorí s migrantmi prichádzajú do kontaktu. Do týchto aktivít zapájajú aj cudzincov.

Ľudia, ktorých školia, sú väčšinou pracovníci polície či rôznych úradov. „Pri osobnej skúsenosti vidíme, ako sa postoj tých ľudí mení. Ľudia, ktorí majú málo skúseností s cudzincami a sú možno trošku rezervovaní voči nim, keď majú šancu hovoriť s konkrétnou osobou, tak väčšinou majú reakciu typu: „Veď vy ste v pohode, ale tí ostatní…“.“

Zároveň podľa Vatráľovej netreba zabúdať na to, že ak utečenec alebo migrant dostane na Slovensku azyl, musí svoj život začať odznova. Migranti sa ocitnú v úplne inej krajine, bez podpory rodiny a príbuzných. „Prvoradé je naučiť sa slovenčinu, pretože na Slovensku bez vedomosti slovenského jazyka je veľmi ťažké žiť. A samozrejme, čím skôr si nájsť prácu, aby rodina bola samostatná a čím skôr sa vedela uživiť,“ uviedla Vatráľová.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať