Lubyová sa dohodla so Šajgalíkom na ďalšom postupe pri registrácii Slovenskej akadémie vied

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Šajgalík, Lubyová
Zľava: Predseda SAV Pavol Šajgalík a ministerka školstva Martina Lubyová. Foto: koláž WBN

BRATISLAVA 23. augusta (WebNoviny.sk) – Rezort školstva sa so Slovenskou akadémiou vied (SAV) dohodol na ďalšom postupe pri registrácii verejných výskumných inštitúcií.

Spoločné rokovanie

Vzhľadom na to, že novelu zákona o SAV vrátil prezident a NR SR ju prerokuje na najbližšej schôdzi 11. septembra, zúčastnené strany sa dohodli, že ministerstvo školstva bude konať vo veci registrácie podľa zákona o SAV a zákona o verejnej výskumnej inštitúcii do 11. septembra.

Agentúru SITA o tom informoval odbor komunikácie a protokolu ministerstva školstva s tým, že dohoda vzišla zo spoločného rokovania ministerky školstva Martiny Lubyovej, predsedu SAV Pavla Šajgalíka, podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho a predsedu Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Ľubomíra Petráka.

„Na rokovaní odznelo, že náležitosti podľa § 21a zákona o SAV, ktoré mali byť dodané do 31. mája, boli dodané do 28. júna (okrem vnútorných predpisov). Ministerstvo preto nemohlo vykonať registráciu v požadovanom termíne. Retroaktívne konanie, teda spätná registrácia, nie je prípustná,“ vysvetlilo ministerstvo.

Rokovanie rady vlády

Zúčastnené strany sa tiež dohodli, že SAV vyhotoví vstupné súvahy verejných výskumných inštitúcií a poskytne ich v rámci spoločnej pracovnej skupiny ministerstva školstva a SAV na účely overenia kladného vlastného imania pri vzniku inštitúcií.

SAV zašle kópie protokolov o majetku štátu, ktorý by mal prejsť na verejné výskumné inštitúcie na ministerstvo školstva a ministerstvo financií. „Vzhľadom na dosiahnutie dohody dnešné mimoriadne rokovanie Rady vlády SR pre vedu, techniku a inovácie považujeme za bezpredmetné,“ dodal rezort školstva.

Vývoj bol podľa Rašiho dramatický

Pred mimoriadnym zasadnutím Rady vlády pre vedu, techniku a inovácie vystúpil pred novinármi jej predseda Richard Raši a prečítal spoločnú tlačovú správu ministerstva školstva a SAV. Výsledkom spoločného rokovania je podľa neho konsenzus o ďalšom postupe a verí, že vyrieši súčasnú patovú situáciu do 11. septembra.

„Do tohto termínu môžeme postupovať podľa súčasne platnej legislatívy o SAV. Prípadné prelomenie veta prezidenta Národnou radou SR a novelizácia zákona by preto nemala dopad na súčasnú situáciu a podľa súčasného zákona sa do tohto termínu môže dokončiť celý proces a skompletizovať proces transformácie SAV na verejnú výskumnú inštitúciu,“ povedal Raši s tým, že vývoj situácie bol v poslednom období často „dramatický“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír PetrákMartina LubyováPavol ŠajgalíkRichard Raši
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSAV Slovenská akadémia vied