Výletná loď Hondius, na ktorej vypukol smrteľný výskyt hantavírusu, dorazila v nedeľu na španielske Kanárske ostrovy.
Väčšinu zo skoro 150 ľudí na palube po týždňoch na mori evakuujú a letecky prepravia do ich domovských krajín.
Traja mŕtvi
Loď plaviacu sa pod holandskou vlajkou pri vplávaní do prístavu Granadilla eskortovalo plavidlo španielskej civilnej gardy. Po vylodení pasažierov a časti posádky má loď pokračovať do Holandska.
Na palube zomreli traja cestujúci – holandský manželský pár a nemecká žena. Ďalší pasažieri ochoreli na zriedkavé vírusové ochorenie, ktoré sa zvyčajne šíri medzi hlodavcami.
U infikovaných potvrdili prítomnosť andského vírusu, jediného druhu hantavírusu schopného prenosu z človeka na človeka, čo vyvolalo medzinárodné obavy.
Sú vysokorizikoví
Riaditeľka oddelenia pripravenosti a prevencie epidémií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Maria Van Kerkhoveová uviedla, že všetkých ľudí na palube považujú za vysokorizikové kontakty.
Zároveň však zdôraznila, že riziko infekcie pre verejnosť a obyvateľov Kanárskych ostrovov zostáva nízke.
Nie je to koronavírus
Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, ktorý do Španielska pricestoval v sobotu a má dohliadať na evakuáciu, sa snažil verejnosť upokojiť.
„Potrebujem, aby ste ma jasne počuli: Toto nie je ďalší covid,“ napísal v otvorenom liste obyvateľom Tenerife.
Po príchode na ostrov vyhlásil, že je presvedčený o úspešnom zvládnutí operácie. „Španielsko je pripravené,“ povedal novinárom.
