Lexmann vidí vo vývoji prípadu smrti Chovanca otázniky, Štefanec verí v potrestanie vinníkov

Miriam Lexmann
Europoslankyňa Miriam Lexmann. Foto: www.facebook.com

Europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH/EPP) oceňuje, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) sa zaoberá prípadom tragickej smrti Slováka Jozefa Chovanca, vo vývoji vyšetrovania však podľa nej zostávajú viaceré otázniky. V tlačovej správe o tom informoval Peter Kravčák z kancelárie europoslankyne Miriam Lexmann.

Europoslankyňa ešte minulý týždeň informovala, že jeden zo svedkov udalosti v lietadle, pán Roman Behúl, bol prizvaný na rekonštrukciu prípadu, ktorá sa mala konať na jar 2021, pre koronavírus sa ale presunula na koniec septembra. Na ňu už svedok Behúl pozvaný nebol, tiež nevie, či bola jeho svedecká výpoveď zaznamenaná. Kolíková uviedla, že výpoveď svedka Behúla v belgickom spise je a sudcovia o nej vedia.

Svedka nik neinformoval

„Oceňujem, že ministerka Kolíková sa týmto prípadom zaoberá. Otázkou však naďalej zostáva, prečo o týchto skutočnostiach nebol očitý svedok Roman Behúl ministerstvom ani advokátskou kanceláriou zastupujúcou v procese Slovenskú republiku včas informovaný napriek tomu, že sa od začiatku aktívne dožadoval informácií a bol ochotný poskytnúť maximálnu súčinnosť pri vyšetrovaní,“ pýta sa Lexmann.

Poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) chce zároveň vedieť, prečo belgické úrady neposlali svedkovi Behúlovi preklad jeho svedeckej výpovede zo slovenčiny do francúzštiny. Preklad si chcel totiž skontrolovať s osobou, ktorej dôveruje, o tom, či bol vypracovaný správne. Lexmann dodala, že v prípade smrti Chovanca došlo k veľkému bezpráviu.

„Náš spoluobčan prišiel o život. Musíme urobiť všetko pre to, aby sa prípad objasnil a vinníci boli spravodlivo potrestaní. Je to dôležité nielen s ohľadom na rodinu pána Chovanca, ale aj na celú našu i belgickú spoločnosť,“ povedala.

Zadosťučinenie pre pozostalých

Ďalší z poslancov EP Ivan Štefanec (KDH/EPP) verí, že tento tragický prípad bude vyšetrený a vinníci budú potrestaní. V tlačovej správe o tom informoval asistent poslanca Michal Ďurman. „Smrť pána Chovanca je tragédiou, ktorá musí byť objasnená. Jej objasnenie a potrestanie vinníkov bude nielen zadosťučinením pre jeho rodinu, ale aj mementom, aby sa nič podobné už nikdy neopakovalo,“ povedal europoslanec.

Jozefa Chovanca zatkli vo februári 2018 na letisku, ktoré leží asi 60 kilometrov od Bruselu. Na palube lietadla sa údajne správal násilne, sotil do letušky, lebo si nemohol sadnúť na ním zvolené sedadlo. Kapitán lietadla tak odmietol vzlietnuť, kým nezasiahla privolaná letisková polícia.

Spravodajský portál Sme.sk priniesol v auguste 2020 informáciu o záberoch z letiska v belgickom Charleroi, kde policajtka nad ležiacim Chovancom hajlovala a ďalší policajt mu 16 minút tlačil na hrudník, v dôsledku čoho nakoniec Chovanec zomrel.

Rekonštrukcia celého prípadu prebiehala priamo na letisku v Charleroi v pondelok 27. septembra a pokračuje aj v utorok.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan ŠtefanecJozef ChovanecMária KolíkováMichal ĎurmanMiriam Lexmann