AKTUALIZOVANÉ – Zväz apeluje na štát, aby sa začal zaoberať nedostatočným financovaním zdravotníctva.
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) nemá dostatok zdrojov na to, aby rokovala o navýšení úhrad poskytovateľom k 1. júlu tohto roka. Ako uviedol Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) v tlačovej správe, poisťovňa to konštatovala pri rokovaniach so zástupcami zväzu. Ten združuje takmer 2 000 poskytovateľov ambulantnej zdravotnej starostlivosti.
ZAP apeluje na štát, aby sa začal zaoberať nedostatočným financovaním zdravotníctva.
„Hroziaci kolaps ambulantnej zdravotnej starostlivosti začiatkom roku 2019 odvrátili lekári. Nie zdravotné poisťovne, ani štát. Podmienkou tohto kroku lekárov boli záruky ďalších konštruktívnych rokovaní o ich požiadavkách s účinnosťou najneskôr od 1. júla 2019. Záruky i sľuby sú však dnes minulosťou. Ambulantní poskytovatelia už nie sú schopní ďalej sanovať funkciu štátu,“ uviedol ZAP.
Chýbajú pediatri
Podľa zväzu je na Slovensku akútny nedostatok pediatrov. Bez nich pritom nie je možné ďalej zabezpečovať dostupnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť pre deti.
„Ambulantní špecialisti, najmä tí, ktorí poskytujú zdravotnú starostlivosť mentálnou prácou a bez prístrojov, sú pripravení okamžite ukončiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti hradenej z verejného zdravotného poistenia. Štát im nedokáže zabezpečiť dôstojné a adekvátne podmienky na jej poskytovanie. Dokonca sú pripravení okamžite svoje ambulancie úplne zatvoriť. Žiadni mladí lekári nemajú záujem pokračovať v práci, ktorá je pre nich likvidačná a hľadajú si uplatnenia mimo ambulantného sektora,“ varuje ZAP.
ZAP dlhodobo žiada svojich zdravotné poisťovne o dofinancovanie ambulantných poskytovateľov v takom rozsahu, aby sa celkové príjmy ambulancie priblížili k celkovým nákladom vynaloženým na jej prevádzkovanie a aby bolo možné zabezpečiť chýbajúce ľudské zdroje v ambulanciách.
„Bez pokrytia reálnych nákladov zdravotnej starostlivosti a zamerania sa na rozvoj ľudských zdrojov nie je možné očakávať zlepšenie dnes skutočne už kritickej situácie aj v ambulantnom segmente slovenského zdravotníctva,“ tvrdí zväz.
Situácia je vážna
Ministerstvo zdravotníctva SR, Ministerstvo financií SR ani ostatné kompetentné subjekty, ktoré sú zodpovedné za ochranu zdravia v našej krajine, nemajú podľa zväzu záujem, aby sa neštandardné situácie pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti opakovali.
Ambulantní lekári apelujú, že situácia je viac ako vážna. Vyzývajú všetkých kompetentných k urýchlenému konaniu na úrovni vlády i poslancov Národnej rady SR.
„Opakovane upozorňujeme, že slovenské zdravotníctvo je už tohto času v kolapse, ktorý môže nevidieť len ten, koho budúcnosť našich pacientov – občanov nezaujíma,“ ukončil ZAP.
MZ: O dofinancovaní budeme čoskoro informovať
Ministerstvo zdravotníctva v reakcii uviedlo, že robí všetko pre to, aby bolo v systéme toľko peňazí, koľko reálne potrebuje. „Môžeme potvrdiť, že v pondelok prebehli finálne rokovania na pôde rezortu financií. Vzhľadom na korektnosť rokovaní poskytneme informáciu o čiastke, o akú bude rezort zdravotníctva dofinancovaný, v najbližších dňoch,“ informoval rezort.
Informáciu o rokovaniach ministerstvo poskytlo aj na rokovaní tripartity na pôde ministerstva zdravotníctva minulý týždeň. „Zároveň upozorňujeme, že ministerstvo zdravotníctva do zmluvných podmienok ani do rokovaní o nich medzi poskytovateľmi a zdravotnými poisťovňami nevstupuje,“ dodalo.
VšZP: Rozpočet pre ambulancie je 50 miliónov
VšZP informovala, že na rok 2019 alokovala do ambulantného sektora viac ako 50 miliónov eur. „To je maximálna suma, ktorú dovolí schválený rozpočet. VšZP o tom predstaviteľov ZAP korektne informovala v rámci viacerých rokovaní, ktoré sa uskutočňujú od začiatku roka na rôznych úrovniach,“ pripomenula.
Obchodno-finančný plán podľa poisťovne počíta na rok 2019 s vyrovnaným rozpočtom. Štátna poisťovňa očakáva výsledok hospodárenia na úrovni 0,4 mil. eur. Do plánovaného výsledku hospodárenia na rok 2019 však nie sú zahrnuté celkové riziká, ktoré poisťovňa odhaduje na 169 mil. eur.