Lehotský už nie kandidátom Za ľudí na podpredsedu parlamentu, Remišová vysvetlila dôvod

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Lehotský
Poslanec parlamentu Tomáš Lehotský (Za ľudí). Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 2. júna 15:39

Poslanec Tomáš Lehotský už nie je kandidátom strany Za ľudí na funkciu podpredsedu parlamentu.

Pred stredajším rokovaním vlády to povedala vicepremiérka a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová s tým, že to už oznámila aj koaličným partnerom.

Dôvodom je podľa jej slov vzniknutá situácia v strane a vytvorenie istej „frakcie“ vo vnútri strany, ktorej je Lehotský členom.

Frakcia vo vnútri Za ľudí

Lehotský agentúre SITA potvrdil, že o tomto rozhodnutí predsedníčky strany Za ľudí vie. Členom Predsedníctva Za ľudí to podľa jeho slov Remišová oznámila tak, že to napísala do spoločnej skupiny, ktorú majú vytvorenú v rámci predsedníctva.

„Stiahnutie mojej kandidatúry odôvodnila tým, že sme vo vnútri strany vytvorili frakciu, takže sa už so mnou nepočíta ako s kandidátom na funkciu podpredsedu parlamentu,“ ozrejmil Lehotský. Doplnil, že Remišová zatiaľ členov predsedníctva neinformovala o tom, kto bude novým kandidátom strany na tento post.

Kolíková kritizuje Remišovú

Ministerka spravodlivosti a podpredsedníčka Za ľudí Mária Kolíková po rokovaní vlády povedala, že je to v rozpore s tým, čo Remišová hlási, že má záujem spájať.

Podotkla, že na Lehotskom sa jednotne zhodol poslanecký klub a ten svoje doterajšie stanovisko podľa jej slov neprehodnotil. Nevidí dôvod, aby bol návrh stiahnutý a podľa jej vedomostí ani stiahnutý nie je. Tvrdí, že Remišová nie je poslankyňou NR SR a nemôže len tak návrh stiahnuť v parlamente.

Poslanci NR SR nezvolili Lehotského za podpredsedu parlamentu 28. mája. V tajnej voľbe získal 75 hlasov, pričom na zvolenie za podpredsedu parlamentu je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých poslancov, teda 76.

Lehotský mal nahradiť vo funkcii Juraja Šeligu (Za ľudí), ktorý oznámil svoj odchod z funkcie po tom, ako spolu so straníckou kolegyňou Janou Žitňanskou a bratislavským županom Jurajom Drobom (SaS) porušili zákaz vychádzania, keď do noci sedeli v podniku Klub pod lampou.

Remišová eskaluje konflikt

Piati podpredsedovia strany – Jana Žitňanská, Juraj Šeliga, Mária Kolíková, Vladimír Ledecký a Michal Luciak reagovali na vzniknutú situáciu spoločným vyhlásením. V ňom uviedli, že nesúhlasia s tým, aby Veronika Remišová stiahla navrhnutie Tomáša Lehotského za podpredsedu NR SR.

O rozhodnutí sa podľa svojich slov dozvedeli z médií bez toho, aby k nemu prebehla vnútrostranícka diskusia na úrovni podpredsedov strany či poslaneckého klubu.

„Vyzývame Veroniku Remišovú, aby ďalej nepokračovala v eskalovaní konfliktu v strane, aby nerobila sama rozhodnutia v mene celej strany a neobchádzala pri tom predsedníčku poslaneckého klubu Janu Žitňanskú, ktorá návrh predkladala v mene poslaneckého klubu,“ uviedli v stanovisku.

Podpredsedovia dodali, že o vzniknutej situácii budú hovoriť priamo s koaličnými partnermi. Okrem podpredsedov sa pod spoločné vyhlásenie podpísali aj poslanci strany – Vladimíra Marcinková, Marek Hattas, Ján Benčík a Tomáš Lehotský.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš LehotskýVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyZa ľudí