Ukrajina žiada prístup na miesto dopadu rakety v Poľsku, je pripravená poskytnúť dôkazy o „ruskej stope“

Przewodow, raketa, Poľsko
Policajti pri vstupe do Przewodówa, kde dopadla zblúdená raketa (16. november 2022). Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 16. novembra 17:07

Ukrajina chce „bezprostredný prístup“ na miesto výbuchu rakety v Poľsku a je pripravená poskytnúť partnerom dôkazy o „ruskej stope“. Vyhlásil to tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov.

Chce spoločnú štúdiu

Kyjev chce podľa jeho slov spoločnú štúdiu o utorkovom incidente so svojimi partnermi a chce vidieť informácie, ktoré poskytli základ pre závery jej spojencov. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Raketa dopadla na poľské územie v dedine Przewodów, menej ako desať kilometrov od hraníc s Ukrajinou. Prvotné zistenia naznačujú, že raketu, ktorá zasiahla Poľsko, vypálili ukrajinské sily na prichádzajúcu ruskú raketu.

Išlo o zblúdenú strelu

S účasťou Ukrajiny na vyšetrovaní dopadu rakety na poľskom území musia schváliť Poľsko a USA. Povedal to poľský prezident Andrzej Duda. Vyšetrovanie vedú poľskí a americkí experti a ak by sa na ňom niekto ďalší chcel zúčastniť, potreboval by prinajmenšom povolenie od oboch strán, vysvetlil Duda podľa spravodajského portálu Sky News.

Generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), ktorej je Poľsko členom, Jens Stoltenberg povedal, že zrejme išlo o zblúdenú strelu ukrajinskej protivzdušnej obrany, ale konečnú zodpovednosť nesie Rusko, keďže začalo vojnu voči Ukrajine. Poľsko medzičasom naznačilo, že neaktivuje článok 4 NATO o núdzových konzultáciách v prípade ohrozenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrzej DudaJens StoltenbergOleksij Danilov
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy