Slovensko postúpilo cez Severné Írsko na ME vo futbale 2020, drámu v predĺžení rozhodol Ďuriš (foto)

Severné Írsko - Slovensko
Radosť Slovákov po víťazstve vo finále baráže o postup na odložené majstrovstvá Európy 2020 medzi Severným Írskom a Slovensko. Foto: SITA/AP

Slovenská futbalová reprezentácia sa druhýkrát v ére samostatnosti predstaví na majstrovstvách Európy. Slováci totiž uspeli vo štvrtkovom finálovom stretnutí baráže o postup na Euro, ktoré sa pôvodne malo konať v júni a júli 2020, no pandémia koronavírusu spôsobila jeho odklad o jeden rok.

Rozhodol striedajúci útočník

V severoírskom Belfaste zverenci trénera Štefana Tarkoviča zdolali domáci výber 2:1 po predĺžení, keď po prvom polčase viedli 1:0 a po deväťdesiatich minútach bol stav nerozhodný 1:1.

Všetky tri góly v stretnutí padli z kopačiek slovenských futbalistov. V prvom polčas otvoril skóre Juraj Kucka v prospech Slovákov, tesne pred koncom druhej časti si dal vlastný gól obranca Milan Škriniar. V predĺžení sa do streleckej listiny zapísal aj striedajúci útočník Michal Ďuriš a rozhodol o postupe slovenského mužstva.

Slovákov čakajú Švédi či Španieli

Keďže žreb základných skupín majstrovstiev Európy je už známy, Slováci už presne poznajú svoje zaradenie na turnaji aj mená súperov a program zápasov. Slovenský tím sa predstaví v E-skupine po boku Španielov, Švédov a Poliakov.

Prvý súboj odohrá tím SR 14. júna 2021 v írskom Dubline proti Poliakom, o štyri dni neskôr sa na rovnako mieste predstaví v súboji proti Švédom a 23. júna 2021 si v španielskom Bilbau zmeria sily s domácim tímom. Na ME do vyraďovacej fázy postúpia prvé dva tímy z každej zo šiestich skupín, prienik ďalej bude možný aj z tretej priečky.

Slovák Juraj Kucka vo finále baráže o postup na odložené majstrovstvá Európy 2020 medzi Severným Írskom a Slovensko. Foto: SITA/AP

V semifinále vyradili Írsko

Slováci pritom v kvalifikácii o postup na ME nepochodili v E-skupine, z ktorej sa na šampionát dostali Chorváti a Walesania. Slováci sa z tejto skupiny cez Ligu národov dostali do baráže. V semifinále hostili v Bratislave výber Írska a o postup slovenského mužstva rozhodol po bezgólovej remíze až penaltový rozstrel.

Vo štvrtok si postup na ME vybojovali aj ďalšie tri výbery – Severného Macedónska, Maďarska a Škótska. V minulosti hrali Slováci na ME aj v roku 2016 vo Francúzsku, predtým sa predstavili aj na MS v roku 2010 v Juhoafrickej republike.

117. Boyce – 66. Duda, 117. Rodák

strely celkovo (na bránu): 15:8 (3:3) rohové kopy: 6:1, ofsajdy: 2:1, držanie lopty (v %): 49 – 51, rozhodcovia: Felix Brych – Mark Borsch a Stefan Lupp (všetci Nemecko)

Severné Írsko: Peacock-Farrell – Dallas, Cathcart (Flanagan), J. Evans, Lewis – McGinn (77. Lafferty), McNair, S. Davis, Saville (65. Thompson) – Magennis (77. Boyce), Washington (66. Whyte)
Slovensko: Rodák – Pekarík, Šatka, Škriniar, Hubočan – Rusnák (118. Gyömbér), Kucka, Lobotka (65. Hrošovský), Hamšík (105. Greguš), Mak (65. Ďuriš) – Duda (85. Mráz)

Hlasy (zdroj RTVS):

Štefan Tarkovič (tréner SR): „Sú to skvelé pocity. Táto partia ľudí v Belfaste si zaslúži veľký obdiv. Som rád, že všetko, čo sme si pred zápasom predsavzali, to sme do bodky splnili. Najpodstatnejšie je to, že sme poslali víťazný odkaz fanúšikom, ktorí nám doma držali palce. Dôležitá dnes bola aj mentálna sila, tím bol súdržný a kráčal za svojim cieľom. Súper nás zatlačil, ale aj morálna sila nás podržala. Pripravovali sme sa aj na to, že nás môže čakať predĺženie či rozstrel. Chlapci ukázali charakter.“

Juraj Kucka (stredopoliar SR, autor prvého gólu): „Je potrebné poďakovať celému tímu, zvládli sme to spolu. Tento zápas poriadne bolel, ale postúpili sme a nič nás nebolí, užívame si to. Víťazný gól sme poriadne prežívali, tešila sa celá lavička. Som veľmi hrdý na to, že Slovensko sa opäť dostalo na vrcholný turnaj.“

I. polčas

Po úvodnom oťukávaní na začiatku zápasu Slováci mali loptu častejšie na svojich kopačkách, dostávali sa aj do náznakov šancí. Skóre stretnutia však v 17. minúte otvoril slovenský stredopoliar Juraj Kucka, ktorý využil nedorozumie domácich obrancov v rozohrávke a popri brankárovi Peacockovi-Farrellovi skóroval. V prvom polčas sa žiadna ďalšia väčšia nevyskytla.

Slovák Peter Pekarik (vpravo) odkopáva loptu pred Stevenom Davisom vo finále baráže o postup na odložené majstrovstvá Európy 2020 medzi Severným Írskom a Slovensko. Foto: SITA/AP

II. polčas

Do druhého dejstva vstúpili domáci futbalisti mimoriadne ofenzívne, no vyrovnať sa im nepodarilo a s pribúdajúcim časom sa hosťom darilo eliminovať ich ofenzívne snahy.

Po sérii striedaní sa domáci výber nadýchol k záverečnému náporu a na radosť tisícky divákov sa reprezentácii Severného Írska podarilo vyrovnať – McNair potiahol loptu po pravej strane a vnikol do šestnástky, snažil sa ju poslať na niektorého zo spoluhráčov, no za chrbát brankára Rodáka ju poslal obranca Škriniar. Vzápätí sa do šance dostal aj striedajúci Lafferty, mieril však iba do žrde.

Situácia pri góle Severného Írska vo finále baráže o postup na odložené majstrovstvá Európy 2020 medzi Severným Írskom a Slovensko. Foto: SITA/AP

Predĺženie

V prvej časti predĺženia sa toho veľa neudialo, obaja súperi sa dostali do jednej vážnejšej šance, avšak bez gólovej koncovky. V druhej extra pätnásťminútovke padol druhý gól do domácej siete.

Po nenápadnom nakopnutí lopty smerom dopredu sa tá odrazil k striedajúcemu Ďurišovi, ktorý vnikol do pokutového územia a strelou k bližšej žrdi priblížil Slovákov k účasti na ME. Keďže záverečný tlak domáceho mužstva už gól nepriniesol, slovenské družstvo sa kvalifikovalo na Euro.