Slovensko v semifinále baráže o Euro zdolalo Írsko, rozhodol penaltový rozstrel

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Marek Hamšík
Marek Hamšík v drese slovenskej futbalovej reprezentácie. Foto: archívne, SITA/Ivan Kopčáni.
  • aktualizované 9. októbra 9:56

Už devätnásť mesiacov bojujú slovenskí futbalisti o postup na majstrovstvá Európy. A svoju mnohými faktormi komplikovanú snahu si predĺžili o ďalší mesiac. V barážovom semifinále v Bratislave síce nezdolali Írov v riadnom hracom ani v predĺžení, ale pevnejšie nervy pri strelách zo značky pokutového kopu (4:2) ich posunuli do finále proti Severným Írom.

Ďalší zápas pravdy príde na rad 12. novembra v severoírskom Belfaste, bude jubilejný desiaty v boji o ME 2020, ktoré sa medzitým pre pandémiu koronavírusu presunuli na rok 2021. „Spadol mi balvan zo srdca. Penalty sme trénovali, každý si musel v príprave nejakú kopnúť a som veľmi rád, že to vyšlo,“ skonštatoval tréner Pavel Hapal pre RTVS.

Greguš napodobnil Panenku

Slováci neboli proti Írom lepším tímom, ale v bojovnom medzišestnástkovom futbale ustáli aj dve-tri veľké šance súpera, ktoré volali po góle. A keď už bol brankár Marek Rodák prekonaný, pomohla mu žrď, či obetavý spoluhráč Juraj Kucka, ktorý vykopával loptu z bránkovej čiare.

„Veľmi ťažký zápas, vyrovnaný a na konci spravodlivá remíza. Stodvadsať minút sme sa bili o dobrý výsledok, Penalty sú vždy lotéria, našťastie, sme ju zvládli. Treba sa koncentrovať a veriť. Najťažšie mi bolo pri pokuse Jána Greguša. Čo si to len dovolil… ,“ skonštatoval kapitán Marek Hamšík.

Greguš za stavu 3:2 v rozstrele zvolil pomalú strelu do stredu bránky na spôsob pamätného „dloubáku“ Antonína Panenku z ME 1976 v Belehrade: Nechýbalo veľa a jeho pokus by írsky brankár Darren Randolph chytil, keďže zostal stáť, ale aj tak bol na ňu prikrátky. „Stuhla mi krv v žilách, keď som si všimol, čo urobil. Našťastie, brankár stál na opačnej nohe,“ poznamenal expert RTVS a bývalý skvelý futbalista Marián Zeman.

Hamšík pochválil Rodáka

Na druhej stane Rodák zneškodnil pokus Alan Browna a keď Matt Doherty namieril iba do brvna, bola to z pohľadu Írov konečná. „Brankár Rodák nás podržal nielen v penaltovej lotérii, ale aj počas zápasu pri štandardkách či vysokých loptách. Bol veľká opora,“ pochválil kapitán Hamšík spoluhráča z anglického Fulhamu.

Pri absencii Martina Dúbravku dostal 23-ročný Rodák šancu ukázať sa v dôležitom zápase a Hapala veľmi potešil jeho výkon. „Pre Rodáka sme sa rozhodli preto, že v zápase v Izraeli ukázal dobrú formu. Bol to dôležitý moment z pohľadu celého zápasu, lebo sme vedeli, že sa bude hrať opatrne a rozhodnúť môže aj jeden gól,“ pripomenul Hapal. „Prežívam úžasné pocity, ale ešte máme pred sebou druhé kolo. Tento zápas som si užil a som rád, že nám to vyšlo. Som stále mladý a učím sa. Chcem sa posúvať vyššie a dávať zo seba to najlepšie,“ podotkol Rodák.

Posledný krok v boji o ME 2021 čaká na Slovákov 12. novembra vo Windsor Parku v Belfaste. Proti Severným Írom možno očakávať podobný zápas ako proti Írom – zdobiť ich bude húževnatosť, bojovnosť a fyzickosť. „Severní Íri budú nepríjemný súper, najmä doma. Ich postup ma neprekvapil. Uvidíme či sa bude hrať aj s divákmi. My sa musíme dobre pripraviť a dúfať, že budeme kompletní. A že naši hráči budú mať dostatočnú hernú prax,“ doplnil tréner Hapal.

Baráž o odložené ME vo futbale 2020 – semifinále

  • Bratislava

Slovensko – Írsko 0:0

  • Národný futbalový štadión

Penaltový rozstrel: 4 – 2
1. séria: M. Hamšík (gól) – C Hourihane (gól)
2. séria: P. Hrošovský (gól) – R. Brady (gól)
3. séria: L. Haraslín (gól) – A. Browne (nedal)
4. séria: J. Greguš (gól) – M. Doherty (nedal)

Žlté karty: 2 – 3
101. O. Duda, 114. M. Hamšík – 20. C Hourihane, 48. J. McClean, 69. S. Duffy

strely celkovo (na bránu): 13:12 (2:2) rohové kopy: 5:6, ofsajdy: 1:2, držanie lopty (v %): 52 – 48, rozhodcovia: C. Turpin – N. Danos, C. Gringore (všetci Fr.), pre pandémiu koronavírusu sa hralo bez divákov

Zostavy:
Slovensko: Rodák – Pekarík, Vavro (112. N. Gyömbér), Valjent, Mazáň – Kucka (86. J. Greguš), Hrošovský, Hamšík – Rusnák (86. R. Mak), Duda (107. R. Boženík), Mihalík (74. Haraslín)
Írsko: Randolph – Doherty, Egan, Duffy, E. Stevens – James McCarthy (61. A. Browne), Hourihane, Hendrick – Robinson (99. O’Dowda), McGoldrick (112. S. Long), McClean (61. R. Brady)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Írska futbalová reprezentáciaSlovenská futbalová reprezentácia