Kuril získal zlato na paralympiáde v Tokiu a Metelka má už tretiu medailu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Jozef Metelka
  • aktualizované 31. augusta 13:19

Slovenskí reprezentanti v paracyklistike suverénne ovládli časovku na paralympijských hrách v Tokiu. Patrik Kuril sa stal v kategórii C4 šampiónom a Jozef Metelka skončil na druhom mieste.

Na trati dlhej 32 km na motoristickom okruhu Fuji International Speedway víťazný Kuril dosiahol čas 45:47,10 min, strieborný Metelka za ním zaostal o necelých 18 sekúnd. Bronz zostal pre Brita Georgea Peasgooda s mankom 21,83 na víťaza.

Metelka má celkovo šesť kovov

Dvaja najlepší Slováci ešte zvýraznili svoje vystúpenie z Ria de Janeiro 2016. Vtedy bral Metelka v časovke zlato a Kuril bronz. Tridsaťštyriročný Metelka získal v Tokiu už tri medaily.

K zlatu z individuálnych stíhacích pretekov na 4000 m a bronzu z 1 km s pevným štartom z velodrómu v Izu tentoraz na ceste pridal striebro. Celkovú svoju jagavú zbierku z paralympiád vylepšil na šesť cenných kovov (3-2-1) a je jedným z najúspešnejších paralympionikov v slovenskej histórii.

Zlato je krásnym šokom

„Obetoval som tomu všetko. Prípravu, izoláciu, aby som sa s nikým nestretával. Ani na preteky som nechodil. O víťazstve som dosiaľ mohol len snívať. Začiatok býva pre mňa najťažší. Postupne som sa však rozbiehal. Nechcel som počuť ani slovo, ako som na tom. Nevnímal som nič okolo seba, netušil som, na čo bude môj výkon stačiť. Dúfal som, že možno sa podarí bronzová medaila, no zlato je pre mňa krásnym šokom. Ešte teraz tomu neverím,“ uviedol paralympijský víťaz Patrik Kuril na webe Slovenského paralympijského výboru.

„Cestu som špeciálne netrénoval. Zameriaval som sa najmä na dráhu. Som šťastný, že sa mi podarilo druhé miesto,“ skonštatoval strieborný Metelka.

Najlepšie umiestnenie pre Oroszovú

Medailu mala v utorok na dosah aj handbikerka Anna Oroszová. Už 58-ročná paracyklistka skončila v časovke na 16 km v kategórii H1-3 na štvrtom mieste. Za bronzovou Poľkou Renatou Kalužovou zaostala o 1:46 min. Paralympijskou šampiónkou sa stala Nemka Annika Zeyenová.

Pre Oroszovú je to najlepšie umiestnenie v paracyklistike pri jej tretej účasti na PH, dosiaľ bola najvyššie siedma v časovke v roku 2012 v Londýne. Predtým na PH v Sydney 2000 a v Aténach 2004 súťažila v tlaku na lavičke a skončila dvakrát štvrtá.

„Trať bola ťažká, zvlnená. S tým som počítala, no mrzí ma, že mi pred cieľovou rovinkou spadla reťaz. Musela som si ju nahodiť a stratila som cenné sekundy. Túžila som po umiestnení do šiesteho miesta. Štvrtá priečka je nad plán,“ uviedla Oroszová na webe Slovenského paralympijského výboru.

Pavlík skončil za medailovými priečkami

V časovke v utorok súťažil aj Ondrej Strečko v kategórii C5 skončil ôsmy s odstupom takmer päť a pol minúty na víťazného Holanďana Daniela Abrahama Gebrua.

Celková medailová bilancia Slovenska na PH 2020 po utorkovom „záťahu“ v paracyklistike sa vylepšila na dve zlaté, dve strieborné a jednu bronzovú medailu. Ešte viac zvýrazniť ju mohol aj paralukostrelec Marcel Pavlík, ale skončil tesne za medailovými priečkami.

Najprv v osemfinále kladkového luku vyradil Američana Matta Stutzmana 143:137 a vo štvrťfinále si poradil aj s Fínom Jerem Forsbergom 144:141. Potom však prišli dve tesné prehry s Číňanmi a koniec medailových ambícií.

Číňania sú príliš silní konkurenti

Najprv v semifinále podľahol Che C‘-chao 146:148 a v boji o 3. miesto aj jeho krajanovi Aj Sin-liang 142:144. Ďalší slovenský reprezentant v kladkovom luku v Jumenošima Parku Marián Marečák skončil svoju púť v osemfinále, keď podľahol Indovi Rakeshovi Kumarovi 137:140.

„Číňania sú jednoducho príliš silní konkurenti. Musím na sebe ešte viac popracovať, aby som bol o tri roky zasa o stupienok vyššie,“ uviedol sklamaný Pavlík, ktorý bol pred piatimi rokmi v Riu de Janeiro piaty.

„Keď už sa dostanete medzi najlepšiu štvorku, dúfate že získate medailu, ale nestalo sa. Napriek tomu som hrdý, čo Marcel dokázal. Semifinále odstrieľal výborne, ale bol tam jeden chlap, ktorý mieril ešte lepšie. To je trochu aj bezmocnosť. Keby možno nenarazil na Číňana, ale na keby sa nehrá,“ skonštatoval Pavlíkov tréner Peter Kuračka na webe SPV.

Máme istotu ďalších medailí

V Tokiu sa v utorok začali tímové súťaže v parastolnom tenise a Slovensko už má istotu dvoch medailí. Do semifinále sa prebojovali v spojenej kategórii TT1-2 Ján Riapoš a Martin Ludrovský a v kategórii TT4-5 Boris Trávniček s Petrom Mihálikom. Riapoš s Ludrovským vo štvrťfinále zdolali Talianov hladko 2:0 na zápasy a v stredajšom semifinále ich čakajú Francúzi.

Trávniček s Mihálikom najprv v osemfinále zdolali Egypťanov 2:0 a neskôr vo štvrťfinále aj najvyššie nasadených Turkov 2:1, o finále v stredu zabojujú s Číňanmi. Zaujímavosťou je, že Peter Mihálik v súboji proti Turkom pri vyrovnanom stave v rozhodujúcom súboji prehrával so súperom už 0:2 na sety, napokon však zvíťazil 3:2 a zariadil postup a istotu medaily.

Darilo sa aj Andrejčíkovi

V boccii trio Slovákov absolvovalo boje vo vyraďovačkách medzi jednotlivcami. Róbert Mezík vo štvrťfinále podľahol domácemu Hidetakovi Sugimurovi hladko 1:8 a Michaela Balcová nestačila v rovnakej fáze na Yuk Wing Leunga z Hongkongu 0:8.

Darilo sa však Samuelovi Andrejčíkovi, ktorý vo štvrťfinále vyradil Vivian Wai Yan Lauovú z Hongkongu 4:1 a v semifinále aj Číňana Čeng Jüan-sen 5:2. V stredu 1. 9. sa slovenský boccista predstaví vo finále proti Pornchokovi Larpyenovi z Thajska. Andrejčík už má istotu obhajoby striebra, ktoré získal pred piatimi rokmi v Riu de Janeiro.

Viac k osobe Anna OroszováBoris TrávničekJán RiapošJozef MetelkaMarcel PavlíkMartin LudrovskýOndrej StrečkoPatrik KurilPeter MihálikSamuel Andrejčík