Krajiny G7 pošlú na pomoc Ukrajine takmer 10 miliárd dolárov, aby sa mohla aj naďalej úspešne brániť pred okupantmi

Christian Lindner
V strede: Nemecký minister financií Christian Lindner na stretnutí s kolegami počas rokovania G7. Foto: SITA/AP

Skupina siedmich najväčších ekonomík sveta G7 sa dohodla na ekonomickej pomoci Ukrajine v objeme 19,8 miliardy dolárov.

Nemecký minister financií Christian Lindner médiám povedal, že na schôdzkach ministrov G7 v nemeckom Königswinteri tento týždeň zmobilizovali 9,5 miliardy dolárov.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Snahy o ukončenie vojny

„Dohodli sme sa, že finančná situácia Ukrajiny nesmie mať žiadny vplyv na schopnosť Ukrajiny úspešne sa brániť,“ povedal na tlačovej konferencii pri príležitosti ukončenia stretnutia ministrov financií G7 Lindner. Ako doplnil, je treba urobiť všetko, „čo je v našich silách, aby sme túto vojnu ukončili“.

Lindner, ktorý bol hostiteľom stretnutia, novinárom už pred jeho začiatkom povedal, že Ukrajina bude v najbližších mesiacoch pravdepodobne potrebovať „množstvo dvojciferných miliárd eur“.

Udržanie ekonomickej stability

Ruská invázia na Ukrajinu sa dotkla takmer každej témy tohtotýždňových rokovaní, či už v súvislosti so znížením závislosti od ruských energií alebo zmenami vzťahov medzi krajinami za účelom udržania ekonomickej stability.

Ministri z Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska, Japonska, Spojeného kráľovstva a USA sa tiež venovali rastúcej inflácii, obavám z potravinovej nestability, dlhovej tiesni krajín s nízkymi príjmami či dopadom pandémie koronavírusu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Christian Lindner