Košice prehrali v Skalici 6:1, Nitra zdolala Slovan

Skalica kosice
Garip Saliji z HK Nitra (vpravo) a Ivan Švárny z HC Slovan Bratislava (v strede) počas zápasu 53. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2011/2012 medzi HK Nitra - HC Slovan Bratislava. Nitra, 2. marec 2012. Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 2. marca (WEBNOVINY) – Výsledky 53. kola slovenskej hokejovej extraligy.

HK 36 Skalica – HC Košice 6:1 (3:0, 2:1, 1:0)

Góly: 11. Obdržálek (R. Školiak), 16. Lušňák (Křetinský), 18. Obdržálek (J. Hruška, R. Školiak), 30. R. Konečný (J. Jurík), 39. Lušňák (Pojkar, T. Višňovský), 52. J. Hruška (R. Školiak, Obdržálek) – 34. Kolba (Michel Miklík, Jenčík)

Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák – Tvrdoň, R. Návratek, 2770 divákov

Skalica: Lakosil – Vyrúbalík, Šmach, Pojkar, Křetinský, Kloz, Jankovič, Magušin, Gula – Obdržálek, J. Hruška, R. Školiak – T. Višňovský, Klejna, Lušňák – Kutálek, Holovič, Šátek – J. Jurík, Mikúš, R. Konečný

Košice: Halász (od 30. min Hylák) – Homer, J. Tabaček, Šeda, Kolba, Michal Novák, Martin Chovan, Slimák – P. Bartoš, Kristek, Zálešák – Jenčík, S. Gron, Michel Miklík – Pašek, Hvila, Dravecký – Mlynarovič, Matúš Chovan, Spilar

I. tretina

Posledný zápas v Skalici pred play-off bol od začiatku dynamický a rýchly. Spočiatku nedochádzalo k akciám, ktoré by mohli ohroziť jednu či druhú bránku, no aktivitu v útoku predviedli hlavne hostia. V polovici úvodnej tretiny prišla presilová hra Skalice, ktorá prebudila ich útočnú snahu.

Domáci predviedli viacero akcií, Višňovský dokonca trafil žŕdku, no gól padol pár sekúnd po presilovej hre, keď Obdržálek nahral Školiakovi, rýchlo sa premiestnil pred bránku a odkiaľ otvoril skóre. V 16. min sa Lušňák pri skalickom prieniku do košickej tretiny uvoľnil medzi kruhmi, tam dostal od Křetinského prihrávku a v nájazde prekonal Halásza. Tretí skalický gól pridal opäť Obdržálek po prihrávkach Hrušku a Školiaka. O úpravu výsledku sa ešte v záverečnej minúte tretiny pokúsil Miklík, no neúspešne.

II. tretina

Druhé dejstvo bolo na začiatku jasne v rukách domácich, a tí zvyšovali tlak najmä počas presilových hier. V polovici zápasu sa Košičanom nepodarilo vsietiť prvý gól ani po dorážkach Grona a Miklíka, no v tej istej minúte sa na opačnej strane dostal k puku Konečný a presnou strelou pochoval snahy hostí. Košičania v presilovej hre vycítili šancu a Kolba po rýchlej prihrávke Miklíka z uhla prekonal Lakosila. Košičania síce zvýšili po góle aktivitu, ale nevedeli nájsť recept na Lakosila. Piaty skalický gól dal Lušňák, ktorý osamotený nájazd zakončil blafákom.

III. tretina

V úvode tretej tretiny mohli v presilovke znížiť hostia, ale už o pár sekúnd túto šancu vylúčením zmaril Kolba. Košičania hrali skôr opatrne a, v protiklade k mnohým skalickým útokom, ohrozovali Lakosila len sporadicky, napr. Mlynarovič v 49. min. O tri minúty neskôr sa opäť presadila prvá formácia domácich, keď si Hruška po viacerých prihrávkach individuálne vytvoril priestor a vystrelil. Záver zápasu sa dohral za dominancie domácich, napriek mnohým strelám Skaličanov sa výsledok už nezmenil.

Hlasy:

Svatopluk Kosík (asistent trénera Skalice): „Vyšla nám prvá tretina. Dali sme tri góly. Bol to kvalitný a dobrý výkon, chceme sa umiestniť v tabuľke čo najvyššie. Nastupujúci trend dostávať čo najmenej gólov sa plní podľa našich predstáv.“

Miroslav Ihnačák (tréner Košíc): „Dnešné stretnutie bolo z našej strany veľmi slabé. Ani prístup hráčov nebol dobrý. V prvej tretine sme dostali tri góly po našich individuálnych chybách, v druhej tretine sme stiahli hru na tri útoky, zlepšili sme korčuľovanie a dali sme aj gól, no na víťazstvo to nestačilo. Domáci zaslúžene vyhrali.“

HK Nitra – HC Slovan Bratislava 5:3 (0:1, 3:1, 2:1)

Góly: 22. Hamrák (Gurčík, Ordzovenský), 37. Tůma (Mašlonka), 40. Hrnka (Vosátko, M. Segľa), 53. M. Segľa (Martin Bača, G. Saliji), 60. G. Saliji – 20. L. Hudáček (Bulík, M. Sloboda), 37. M. Sloboda, 54. D. Skokan (M. Hudec)

Vylúčení: 6:12 na 2 min, navyše: G. Saliji na 10 min za nešp. správanie – Martin Bača 5+DKZ za hrubosť, Harvey 5+DKZ za hrubosť, M. Hudec na 10 min za nešp. správanie, Harvey na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 4:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Husička, Polák (ČR) – Šefčík, Výleta, 1969 divákov

Nitra: I. Fedor – Martin Bača, Tůma, Ďurák, Vosátko, Ordzovenský, Gurčík, K. Grman, Árvay – G. Saliji, M. Segľa, Hrnka – H. Ručkay, Káčer, R. Tománek – Mašlonka, Hamrák, Kropáč – Uhnák, P. Slovák

Slovan: Karhunen – Dobroň, Švarný, Štajnoch, P. Frühauf, Luža, I. Ďatelinka, L. Kozák, Jass – M. Bakoš, Bulík, L. Hudáček – M. Hudec, Kukumberg, D. Skokan – D. Buc, M. Sloboda, Harvey – A. Kudrna, Preisinger, Kalináč

I. tretina

Slovan nitra

Už po dvoch minútach hry mali domáci prvú presilovku v zápase, no napriek viacerým strelám skóre neotvorili.

Blízko ku gólu bol Garip Saliji, no Karhunen dobre zasiahol. V 7. min skóre neotvoril v nájazde dvoch proti jednému ani hosťujúci Bulík, na opačnej strane strieľal tvrdo, no neúspešne, Kropáč. Šestnásť sekúnd pred prvou prestávkou sa v pásme domácich najlepšie zorientoval Hudáček, využil dostatok priestoru, ktorý sa mu dostal od nitrianskych obrancov, a prekonal Fedora – 0:1.

II. tretina

Domáci vyrovnali pomerne rýchlo a už v 76. s druhej časti bol stav opäť nerozhodný. Strelu Ordzovenského efektne tečoval Hamrák a bolo 1:1. Tesné vedenie mohol hosťom vrátiť v 23. min Hudáček, no puk po jeho pokuse za bránkovú čiaru neprešiel, čo potvrdil aj videorozhodca.

V polovici zápasu mal sľubnú príležitosť Bulík, no zblízka proti Fedorovi neuspel. Domáci brankár sa vyznamenal aj v 34. min, keď proti Štajnochovej strele vytiahol efektný „semafor.“ V 36. min ušiel obrancom Slovana Segľa, v nájazde ho fauloval Hudáček a domáci mali presilovku.

Tú po niekoľkých sekundách využil Tůma a Nitra viedla 2:1. Rušno bolo v 37. min. Tvrdý zákrok Harveyho, po ktorom zostal na ľade ležať obranca Ordzovenský, nebol potrestaný a z pokračujúcej akcie hostí vyrovnal podareným blafákom Sloboda. V 40. min však domáci hrali krátku presilovku o dvoch hráčov, ktorú bleskovo využil Hrnka tečovaním Vosátkovej strely – 3:2.

Od 45. min hrali domáci štvorminútovú presilovku, v ktorej mal veľkú šancu Segľa, no osamotený pred Karhunenom neuspel. Početnú výhodu však domáci využili v 53. min. Tvrdá strela Baču sa od zadného mantinelu odrazila k Segľovi, ktorý pred odkrytou bránkou nezaváhal. Nitrianska radosť však dlho netrvala. Už v nasledujúcej minúte uspel strelou z ľavej strany hosťujúci Skokan a bolo 4:3. Gólovú poistku pridal v 60. min do prázdnej bránky Saliji. Po piatom nitrianskom góle si to v pästnej výmene medzi sebou rozdali Bača a Harvey, tvrdý súboj napokon nemal víťaza.

Hlasy:

Karol Kolečáni (tréner Nitry): „Pred výbornou diváckou kulisou sme predviedli výborný výkon. Nebol vidieť rozdiel, chlapci hrali oduševnene. Dnešný zápas mal všetko, čo by atraktívny hokej mal mať. Sme radi, že sme sa s domácimi divákmi rozlúčili takýmto spôsobom.“

Miroslav Mosnár (asistent trénera Slovana): „Dnes sme podali chladný výkon. Nitra ukázala väčšie srdiečko. V zápase rozhodli presilovky. Pre divákov to bol dnes atraktívny hokej a súperovi gratulujem k víťazstvu.“

MHC Mountfield Martin – HC’05 Banská Bystrica 4:5 po sam. nájazdoch (1:1, 1:2, 2:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 16. V. Škoda (Fadrný, Kriška), 32. Kriška (Fadrný, Výborný), 50. Michal Važan (Brcko, Matejka), 60. Kriška (Michal Važan, Fadrný) – 19. M. Grman (Jokila), 29. Kristoffersson (Ján Sýkora, K. Grman), 36. R. Heizer (Kútny, Jabrocký), 45. Ján Sýkora, rozhodujúci sam. nájazd: Jabrocký

Vylúčení: 4:9 na 2 min, navyše: Výborný na 10 min za nešp. správanie – Miroslav Hlinka na 10+DKZ za nešp. správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš – V. Smerek, Bogdaň, 2500 divákov

Martin: M. Šimko – Matejka, Brcko, Škumát, M. Výborný, Leško, Drgoň, Zukal, Vartovník – M. Sobota, Galamboš, Michal Važan – Kriška, V. Škoda, Fadrný – Macejka, Zeliska, Miroslav Ižvolt – Themár, Murček, J. Cíger

Banská Bystrica: Kostúr – Brňák, Cebák, M. Grman, Huba, Novajovský, Kubka, Beňa – Kútny, Miroslav Hlinka, Jabrocký – Ján Sýkora, Jokila, Kristoffersson – M. Kokavec, Pulliainen, L. Novák – T. Hričina, R. Heizer

I. tretina

HC´05 Banská Bystrica - HC Slovan Bratislava

V prvej desaťminútovke sa hral v Turci hokej plný osobných súbojov a nepresností, s minimom šancí na oboch stranách. Domáci nevyužili dve presilovky za sebou, ale v 16. min išli do vedenia.

Fadrný našiel pred Kostúrom číhajúceho Škodu, a ten sa nemýlil – 1:0. O pár sekúnd mohol zvýšiť skóre Zeliska, ale po peknej kombinácii tretieho útoku trafil iba žŕdku prázdnej Kostúrovej bránky. Zápas potom nabral na obrátkach. Posledné slovo v prvej tretine mal Grman, ten po peknej individuálnej akcii prestrelil Šimka – 1:1.

II. tretina

Nástup do druhej tretiny mali lepší Martinčania. Najskôr sa v 25. min nepresadil Važan a o minútu schoval ležiaci Kostúr v lapačke Zeliskov puk smerujúci do bránky. Divákov zo sedadiel zdvihla aj 28. min. Najskôr Kriška neprekonal zblízka Kostúra, potom Kútny úplne voľný pred bránkou stroskotal na Šimkovi. O minútu hostia strhli vedenie na svoju stranu – Kristoffersonovu strelu tečoval Jokila a bolo 1:2.

Vyrovnanie mal na svojej hokejke Themár, ale jeho blafák zastavila iba žŕdka. V 32. min hrali domáci presilovku a za 5 sekúnd ju aj premenili. Kriška pohotovou strelou po vhadzovaní vyrovnal – 2:2. V 36. min využili aj „barani“ početnú výhodu. V závare pre Šimkom sa najlepšie zorientoval Heizer a hostia opäť viedli o jeden gól.

III. tretina, predĺženie a samostatné nájazdy

Aj na začiatku tretej tretiny sa gólovo presadili hostia a Sýkora ich poslal už do dvojgólového náskoku – 2:4. Domácim citeľné chýbal Škoda, ktorý pre zranenie odstúpil na konci druhej tretiny. Presilovky sú však v posledných zápasoch silnou zbraňou „kosačiek“. V 50. min strelil Važan v početnej výhode kontaktný gól – 3:4. V 54. min hrali domáci presilovku piatich proti trom, ale tentoraz bez výsledného efektu.

Martinčania hrali 90 s pred koncom power-play a po 38 s Kriška vyrovnal a poslal zápas do predĺženia. V ňom enormná snaha Martinčanov o rozhodujúci gól nepriniesla úspech, a tak rozhodnutie prišlo v samostatných nájazdoch. Rozhodujúci premenil Jabrocký, ale domácich hokejistov diváci za ich výkony počas celej sezóny vytlieskali.

Hlasy:

Ladislav Spišiak (tréner Martina): „Diváci videli veľmi dobrý zápas, množstvo súbojov, pekné kombinácie i góly. Chceli sme sa s našimi divákmi pekne rozlúčiť, a to sa nám aj podarilo. Našou nezlomnou bojovnosťou sme dokázali vyrovnať dvojgólový náskok súpera. O výsledku napokon rozhodli nájazdy, v ktorých dominovali obaja brankári.“

Vladimír Országh (asistent trénera B. Bystrice): „Diváci si v zápase skutočne prišli na svoje. Domáci si za svoju bojovnosť bod v tomto zápase určite zaslúžili. V závere zápasu sme viedli o dva góly, ale náskok sme stratili. To sa nám v play-off nemusí vyplatiť.“

HKm Zvolen – HK AutoFinance Poprad 3:4 po predĺžení (1:0, 1:0, 1:3 – 0:1)

Góly: 20. Čurilla (Juraško, P. Zuzin), 39. Čurilla (Otčenáš), 57. Vantroba (M. Jurík) – 50. Koskinen (Strömberg), 54. Vandas (Koskinen), 58. Vaic (A. Kroták), 65. Balán (Tavželj).

Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc – Gajan, Novák, 1492 divákov

Zvolen: Trenčan – Ťavoda, Jindra, Hraško, Juraško, M. Vantroba, J. Mucha – Marek Slovák, L. Jurík, V. Baláž – Otčenáš, P. Zuzin, Čurilla – Síkela, M. Jurík, Puliš – Šiška, Fekiač, T. Méry

Poprad: Šimonovič – Fabian, Pentikäinen, Tavželj, Kovačevič, D. Kramár – Strömberg, Koskinen, Kuľha – P. Svitana, Balán, Vaic – Svačina, A. Kroták, Michal Chovan – Vandas, Škovira, Homa

I. tretina

Zvolen bystrica

Vo Zvolene sledoval takmer prázdny štadión sotva priemerný hokej. Popradčania prišli pod Pustý hrad v oklieštenej zostave iba s piatimi obrancami a v defenzíve to bolo miestami aj cítiť. Ako prvý sa však zahrial domáci brankár Trenčan, keď ho už v prvej minúte preveril Koskinen.

Až v 4. min vyslal nebezpečný puk zvolenský hokejista, konkrétne kapitán L. Jurík. Hostia sa dostávali do kontier či individuálnych útočných akcií, voľný Kroták mal dobrú možnosť, ale gólman HKm bol proti. V 9. min po Jindrovej prihrávke a útočnom výpade sa ocitol v šanci Síkela, ale mieril do žŕdky.

Potom to skúšal na dvakrát zblízka Hraško, no Šimonovič podržal svoj tím. Veľké príležitosti mali v 14. min Zuzin, ktorý neuspel zoči – voči popradskému gólmanovi, následne sa dostal až pred Trenčana hosťujúci Chovan, ale skvelý zákrok predviedol aj domáci brankár a o pár sekúnd sa potil i popradský pri šanci Síkelu. Zvolenčanom to vyšlo až v presilovke, 18 sekúnd pred klaksónom sa po osi Zuzin – Juraško dostal puk k Čurillovi a od neho putoval do odkrytého priestoru hosťujúcej bránky – 1:0.

II. tretina

V druhej tretine mali lepšie možnosti Popradčania, v 24. min po prihrávke Škoviru sa pri ľavej žŕdke nepresadil pred odkrytou bránkou Homa a o minútu neskôr to na viackrát skúšal pred Trenčanom nepokrytý Kramár. Hostia nevyužili ani presilovku, v ktorej mali tlak, ale nestrieľali na Trenčana. Zvolen sa v záverečných siedmich minútach druhej tretiny tlačil na popradskú bránku a napokon sa im podarilo streliť gól, keď sa v 39. min dostal spoza bránky pred Šimonoviča Otčenáš a Čurilla zvýšil na 2:0.

III. tretina a predľženie

Na začiatku tretej tretiny sa nepríjemne zranil Michal Chovan a s boľavým kolenom odkrýval do šatne. V 45. min Slovák z pravej strany zazvonil na žŕdke popradskej bránky. Hostia mali možnosť korigovať nepriaznivý stav v 50. min, hrali presilovku a po prihrávke Svitanu sa ocitol v šanci pri ľavej žŕdke voľný Balán, Trenčan však „vytiahol“ betón. Popradčanom sa napokon podarilo v početnej výhode skórovať, z pravého kruhu prestrelil brankára HKm Koskinen – 2:1. Zvolen dostal taktiež možnosť presilovky, v ktorej zmaril hetrik Čurillovi obranca Kramár, keď zastúpil Šimonoviča pred odkrytou bránkou.

Ako sa využíva početná výhoda, predviedol v 54. min Vandas, ktorý prešiel zvolenskou obranou ako nôž maslom a dobre zakončil – 2:2. Potom preverili oboch brankárov na jednej strane Čurilla a na druhej Pentikäinen, no stav zmenil až v 57. min po vyhratom buly M. Juríka presnou strelou Vantroba – 3:2. Zvolenčania sa tešili z vedenia iba 52 sekúnd, pretože Kroták prešiel po pravej strane s pukom, ktorý naservíroval pred bránku voľnému Vaicovi, a ten oslávil svoj 400-tý extraligový zápas vyrovnávajúcim gólom.

V predĺžení mali viac možností na skórovanie domáci hráči, Baláž so Slovákom neuspeli a prišiel trest, keď 38 sekúnd pred koncom pridanej päťminútovky rozhodol o dvoch bodoch pre Poprad Balán, ktorý sa presadil svojím dôrazom nepokrytý pri ľavej žŕdke.

Hlasy:

Vladimír Klinga (asistent trénera Zvolena): „Bol to z oboch strán viac hokej dopredu, taký bezkontaktný, povedal by som prípravný zápas na play-off. My sme ho dobre rozohrali, viedli sme 2:0, no našou nedisciplinovanosťou a individuálnymi chybami aj skúsenejších hráčov sme sa pripravili o dobrý výsledok. Získaný bod je, žiaľ, málo. Verili sme, že sa dopracujeme aspoň k nájazdom a získame dva body, ale nepodarilo sa.“

Ladislav Svozil (tréner Popradu): „Chceli sme tu prvýkrát vyhrať. To sa nám podarilo, aj keď pre oko diváka neboli prvé dve tretiny – najmä z našej strany – pekné. Chýbal nám dôraz v osobných súbojoch, i keď sme si v prvom dejstve vypracovali dve prečíslenia dvoch na jedného. Zakončili sme ich však nedôrazne. Ak chceme vonku bodovať, musíme takéto príležitosti premieňať. Vzhľadom na priebeh zápasu, v ktorom sme prehrávali 0:2 a vyhrali ho v predĺžení, musíme byť spokojní.“