Kontrolóri si posvietili na elektronické registračné pokladnice, rozdali pokuty za tisíce eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
financna sprava
Porušovateľom zákona udelili spolu pokuty za vyše 20-tisíc eur. Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Kontrolóri finančnej správy skontrolovali minulý mesiac 778 podnikateľských subjektov. Porušenie zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice (ERP) zistili v 140 prípadoch. Vinníkom udelili pokuty vo výške 21 870 eur. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská.

Zamerali sa na dodržiavanie zákona

Finančná správa vykonala kontroly zamerané na dodržiavanie zákona o ERP u 497 subjektov formou online monitorovania na mieste a 281 kontrolných nákupov. Porušenie zákona kontrolóri odhalili u 50 percent z celkového počtu kontrolných nákupov a 18 percent z celkového počtu kontrol, vrátane monitorovania.

Podnikatelia pritom najčastejšie porušujú zákon tým, že neevidujú tržby, čo sa preukázalo v 108 prípadoch. Podľa hovorkyne finančnej správy sa v septembri ukázalo, že význam majú aj opakované kontroly.

Pozitívny vplyv na podnikateľov

Tie sa zamerali na podnikateľov, u ktorých kontrolóri zistili neevidovanie tržby v predchádzajúcom mesiaci. Kontrolóri finančnej správy vykonali 22 takýchto kontrol, z toho v 12 prípadoch zistili opätovné porušenie zákona.

Kontroly majú podľa finančnej správy pozitívny vplyv na správanie sa podnikateľských subjektov. „Podnikateľom, ktorých navštívili kontrolóri finančnej správy, stúpli tržby za dva týždne po kontrole oproti rovnakému obdobiu pred kontrolou o 10 percent a počet vydaných dokladov sa zvýšil o 22 percent,“ dodala Rybanská.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Martina Rybanská
Firmy a inštitúcie Finančná správa SR