Koncentrácia spoločností Grafobal Group Development, BVS a Infra Services bola odobrená

Protimonopolný úrad SR
Protimonopolný úrad SR. Foto: archívne, SITA/Tomáš Benedikovič

Protimonopolný úrad (PMÚ) schválil koncentráciu, ktorá spočíva v získaní priamej spoločnej kontroly skupiny Grafobal Group Development a. s. a Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, a. s. (BVS) nad firmou Infra Services, a. s. Informovala o tom hovorkyňa PMÚ Adriana Oľšavská v piatok v tlačovej správe.

Dodala, že v tomto prípade vznikol medzi úradom a oznamovateľmi koncentrácie spor, pokiaľ ide o presný dátum vzniku koncentrácie.

Kmotríkova firma

Keďže vyriešenie tohto sporu nemá vplyv na vecné posúdenie dopadu koncentrácie, úrad koncentráciu posúdil a sporné otázky sú predmetom ďalšieho prešetrovania.

Ako ďalej uviedol PMÚ, Grafobal Group Development patrí medzi spoločnosti kontrolované Ivanom Kmotríkom. Zameriava sa na oblasť výstavby nehnuteľností s cieľom vyhľadávať a realizovať investičné príležitosti v realitnej oblasti.

Spoločnosť BVS pôsobí predovšetkým v oblasti zásobovania domácností pitnou vodou a odvádzania odpadových vôd na území Bratislavského, časti Trnavského a časti Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Súťaž nenarušia

Infra Services, dcérska spoločnosť BVS, vykonáva hlavne servisné a údržbové práce na vodovodnej a kanalizačnej sieti BVS. Ide napríklad o montáže a výmeny vodomerov či pripájania verejného vodovodu a kanalizácie.

Podľa PMÚ z horizontálneho hľadiska vo vzťahu k SR nedošlo v dôsledku koncentrácie k žiadnym prekrytiam. Identifikovali však určité vertikálne prepojenia medzi aktivitami Infra Services v oblasti stavebných prác a v oblasti facility managementu v SR.

Dospeli však k záveru, že koncentrácia týchto troch spoločností je napriek tomu v súlade so zákonom o ochrane hospodárskej súťaže. V praxi to znamená, že posilnenie ich dominantného postavenia, ku ktorému dôjde vďaka koncentrácii, nenaruší účinnú súťaž na trhu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom