Koľko neštátnych peňazí na svoju činnosť vyzbierali politické strany? Exprezident Kiska patrí medzi najvýznamnejších darcov 

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Andrej Kiska
Andrej Kiska, bývalý prezident a zakladateľ strany Za ľudí. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.
Tento článok pre vás načítala AI.

Najviac neštátnych peňazí na svoje fungovanie získalo v rokoch 2002 až 2022 Kresťanskodemokratické hnutie. Ako ďalej uvádza nezisková organizácia Transparency International Slovensko (TIS), konkrétne KDH vyzbieralo 5,8 milióna eur v rámci pôžičiek a úverov a ďalších 2,42 milióna eur v rámci darov a nefinančnej podpory.

Sumy v databáze nemusia byť konečné

Na druhom mieste sa umiestnila strana Sieť, ktorá v rámci pôžičiek získala 3,44 milióna eur a v rámci darov ďalších 0,62 milióna.

Na treťom mieste skončil Smer-SD, ktorý v rámci pôžičiek vyzbieral za 20 rokov 3,67 milióna eur a v rámci darov ďalších 0,26 milióna.

„Sumy v databáze nemusia byť konečné, keďže zákon stranám prikazuje uvádzať vo výročných správach iba zmluvných darcov a teda najmä dary nad 1000 eur,“ upozornilo TIS.

Darcovia a veritelia

Pokiaľ ide o najvýznamnejších darcov a veriteľov, ktorí poskytli peniaze politickým stranám, podľa rebríčka TIS je na prvom mieste exprezident Andrej Kiska.

Ten strane Za ľudí, ktorú zakladal, požičal 1,75 milióna eur. Na druhom mieste skončil šéf Sme rodina Boris Kollár. Ten v rámci pôžičiek a bezodkladných plnení svojej strane poskytol 1 740 892 eur.

Tretí skončil spolumajiteľ siete elektroobchodov NAY Peter Zálešák, ktorý prostredníctvom pôžičiek a darov v hodnote 1 080 500 eur podporil Progresívne Slovensko (PS), Za ľudí, ako aj regionálnu stranu Team Bratislava.

Bývalí aj súčasní predsedovia strán

V prvej desiatke darcov a veriteľov sa podľa dát TIS umiestnili tiež bývalí či súčasní predsedovia strán, konkrétne Michal Truban (PS), Ivan Štefunko (PS), Alojz Hlina (KDH), Andrej Danko (SNS), či Béla Bugár a László Sólymos (obaja Most-Híd).

Celkovo medzi rokmi 2002 a 2022 podľa TIS 21 politických strán a hnutí získalo mimo štátnych príspevkov na činnosť najmenej 43,5 miliónov eur.

„Celkovo ide o takmer 14-tisíc príspevkov od takmer 6700 fyzických osôb či firiem. Dary a pôžičky stranám poskytlo aj takmer tristo jednotlivých právnických osôb vrátane 21 úverov od šiestich bánk,“ dodala organizácia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alojz HlinaAndrej DankoAndrej KiskaBéla BugárBoris KollárIvan ŠtefunkoLászló SólymosMichal TrubanPeter Zálešák
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieMM Modrí Most-HídPS Progresívne SlovenskoSme rodinaSMER-SDSNS Slovenská národná stranastrana SieťTeam BratislavaTIS Transparency International SlovenskoZa ľudí