Británia či Francúzsko už dávno zmrazili majetky ruským oligarchom, Slovensko si ešte len ide preštudovať sankčný zoznam (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mária Kolíková
Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková. Foto: SITA/Branislav Bibel

Na medzinárodnom sankčnom zozname je nielen v súvislosti s aktuálnou agresiou Ruska na Ukrajine, ale už od anexie Krymu v roku 2014 okolo 900 osôb.

Ako po stredajšom rokovaní vlády vyhlásila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS), štát by mal mať prehľad o tom, či sú tieto sankcie na území Slovenska riadne vykonané.

Majetok ruských oligarchov

Dohľad nad tým by mal byť práve úlohou koordinačnej skupiny, ktorej vznik v stredu odobrila vláda.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Do budúcna chcem tiež nastaviť ten mechanizmus tak, aby tu bol jeden koordinačný orgán,“ povedala ministerka s tým, že takýto orgán momentálne na Slovensku chýba.

Podľa Kolíkovej je v tejto súvislosti najskôr potrebné zistiť, či sa na Slovensku nachádza majetok sankcionovaných osob. Ak by sa podľa nej našiel, bude „zmrazený“.

Implementácia medzinárodných sankcií

Ústredná koordinačná skupina pre vykonávanie medzinárodných sankcií nahradí doterajšiu neformálnu medzirezortnú koordinačnú platformu a dočasne má plniť úlohy chýbajúceho koordinačného orgánu.

Mal by fungovať ako informačný kanál a diskusná platforma pre účely informovania o schválených sankciách. Takisto má zdielať prax pri implementácii sankcií, pripravovať usmernenia na ich vykonávanie alebo preskúmavať možnosti trestnoprávneho postihu za porušenie povinností vyplývajúcich z medzinárodných sankcií.

Zaoberať by sa tiež mohla možnosťou vytvorenie stáleho koordinačného orgánu na vykonávanie sankcií.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária Kolíková
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR