Klus: Požiadavkou Slovenska je, aby protivzdušná obrana mala trvalú náhradu

Martin Klus
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Požiadavkou Slovenska je, aby protivzdušná obrana mala trvalú náhradu, tvrdí štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (SaS). Systém Patriot na Slovensku je podľa jeho slov odpoveďou na dianie na Ukrajine. Klus to povedal v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Naša požiadavka je, aby naša protivzdušná obrana mala trvalú náhradu, no v tejto chvíli o trvalej náhrade hovoriť ešte nemôžeme. Ak by sme riešili trvalú náhradu, pravdepodobne sa bude riešiť aj naša finančná spoluúčasť, čo do veľkej miery súvisí s tým, k čomu sa zaviazali lídri Severoatlantickej aliancie vo štvrtok v Bruseli. Sú to všetko prepojené nádoby a preto si nemyslím, že by odchod systému S-300 bol otázkou dní, napriek tomu, že je otázkou dní nainštalovanie systému Patriot,“ uviedol Klus.

Podľa Mariána Kéryho (Smer-SD) je strana Smer-sociálna demokracia zásadne proti vzdaniu sa vlastnej vzdušnej obrany, ktorú by Slovensko malo poskytnúť Ukrajine z toho dôvodu, že háji záujmy slovenských občanov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián KéryMartin Klus
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvySaS Sloboda a SolidaritaSMER-SD