Klinika Avelane podporuje Európsky deň melanómu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Avelane
Foto: Avelane.com

BRATISLAVA 9. mája (WBN/PR) – Melanóm, alebo rakovina kože, zaznamenáva v posledných rokoch výrazný nárast výskytu, pod ktorý sa podpísali najmä klimatické zmeny, ale aj životný štýl západnej civilizácie. Odborníci odhadujú, že výskyt melanómu sa v priebehu 10 rokov ešte zdvojnásobí. Snaha o zastavenie, či zvrátenie tohto trendu je aj cieľom Európskeho dňa melanómu, prostredníctvom ktorého sa dermatológovia mnohých európskych krajín snažia upozorniť na potrebu prevencie jedného z najzhubnejších nádorov vôbec. K tejto preventívnej akcii sa tento rok po prvýkrát pripája aj klinika Avelane, za pomoci digitálnej dermatoskopie, ktorá je v súčasnosti najefektívnejšou metódou na vyšetrenie materských znamienok, pigmentových škvŕn, či iných typov lézií na ľudskej pokožke.

Na pokožke každého človeka sa môže objaviť veľa druhov rôznych pigmentových útvarov, z ktorých väčšina je pre človeka neškodná. Niektoré z nich však môžu predstavovať vážne ohrozenie zdravia a života ich majiteľa. Práve s nimi sa totiž spája väčšina prípadov vzniku rakoviny kože, ktorá je známa ako jedna z najťažších foriem rakoviny. Čím skôr sa odhalia akékoľvek zmeny, ktoré môžu predstavovať pre pacienta hrozbu, tým väčšia je šanca, že vďaka ich včasnému odstráneniu ochorenie neprepukne. Vzhľadom na rapídny nárast výskytu rakoviny kože v posledných rokoch narastá aj potreba efektívneho skríningu a prevencie tohto ochorenia, ktorú v súčasnosti v najväčšej miere napĺňa digitálna dermatoskopia.

Digitálna dermatoskopia predstavuje prelomovú technológiu, ktorá dokáže pomocou počítačového softwaru vyhľadať, analyzovať, ale aj sledovať vo vývoji rôzne objekty na pokožke celého tela s cieľom včasného odstránenia rizikových útvarov. Počítač znamienko nasníma digitálnou kamerou až so 70 -násobným zväčšením a následne ho analyzuje špeciálnym počítačovým programom (Mole Analyzer), ktorý vyhodnotí rizikovosť znamienka. Lekár tak vie jednoznačne posúdiť, či znamienko treba chirurgicky odstrániť alebo je neškodné a možno ho na koži ponechať naďalej. Každé znamienko, ktoré ostane na pokožke pacienta je však potrebné pravidelne sledovať. Digitálny dermatoskop má preto tiež výhodu archivácie nasnímaných znamienok, aby ich pri budúcich kontrolách mohol automaticky porovnať a upozorniť na prípadné zmeny a potrebu ich odstránenia.

Za hlavné príčiny vzniku rakoviny kože sa pokladá nadmerné vystavovanie slnečnému žiareniu alebo UV žiareniu v soláriách, vplyv elektromagnetického či rádioaktívneho žiarenia, znečistené životné prostredie, ale aj nezdravý životný štýl. Nebezpečenstvo výskytu melanómu sa zvyšuje, ak patríte do jednej alebo niekoľkých nasledujúcich kategórii – svetlá farba kože, vlasov a očí, vysoké množstvo materských znamienok alebo pigmentových škvŕn, predchádzajúci výskyt melanómu vo vašej rodine, opakované a silné spálenie kože (predovšetkým pred 15. rokom života), či opakované návštevy solária.

Najspoľahlivejšou metódou ako predchádzať vzniku melanómu je prevencia. Za základnú prevenciu rakoviny kože považujeme minimalizáciu vystavenia pokožky škodlivým vplyvom, snahu o dodržiavanie zdravého životného štýlu, či príjem antioxidantov, ktoré dokážu do istej miery neutralizovať vplyv škodlivín v organizme. Najefektívnejšou prevenciou však je tzv. skríning, čo znamená vyhľadávanie, včasná diagnostika a následne aj odstránenie všetkých potenciálne nebezpečných útvarov na pokožke, ktorý by mohli viesť ku vzniku rakoviny. Ak máte teda na pokožke znamienka alebo akékoľvek pigmentové útvary, mali by ste si ich dať minimálne v ročných intervaloch skontrolovať vašim kožným lekárom.

Na orientačné vyšetrenie pigmentových škvŕn (znamienok) lekári využívajú tzv. pravidlo ABCD, ktoré zadefinovali kožní lekári z New York University School of Medicine. Toto pravidlo hovorí, že znamienko môže byť rizikové ak spĺňa nasledujúce kritériá:

A (asymmetry) –znamienko je asymetrické

B (border) – ohraničenie znamienka je nepravidelné

C (colour) – zafarbenie znamienka nie je rovnomerné

D (diameter) – priemer znamienka je väčší než 6 mm

Nedávno odborníci pridali k písmenám ABCD ďalšie – E, čo znamená evolution, teda vývoj. Urobili tak na základe mnohých vedeckých štúdií, ktoré potvrdili, že mnohé z kožných nádorov po čase menia veľkosť, farbu a tvar. Podobne sa vyvíjajú aj ďalšie sprievodné príznaky, ako sú krvácanie, či svrbenie.

Ak patríte k tým, ktorých vždy pri pohľade do zrkadla ruší hoci aj malá pigmentová škvrna na pokožke, ktorá občas páli, svrbí alebo mení tvar, neváhajte a zájdite za svojim kožným lekárom, aby Vás vyšetril. Na klinike Avelane sme pre vás pripravili možnosť celotelového bezplatného vyšetrenia vašich znamienok, či pigmentových škvŕn pomocou digitálnej dermatoskopie počas celého týždňa od 14-teho do 18-teho mája. Objednať sa môžete na telefónnych číslach 037 77 22 027, 0948 77 22 02 alebo mailom na adrese avelane@avelane.com.

O Avelane clinic

Avelane clinic je moderná klinika plastickej chirurgie a laserovej medicíny v Nitre, ktorá sa svojim vybavením a službami radí medzi špičkové pracoviská tohto typu v Európe. Našou filozofiou je pomáhať našim pacientom a pacientkam cítiť sa lepšie, žiť zdravšie a vyzerať mladšie . Snažíme sa prinášať také riešeniaplastickej chirurgie a laserovej medicíny, ktoré dávajú záruku čo najlepšieho výsledku a spokojnosti našich zákazníkov a zákazníčok. Od svojho vzniku v januári 2011 lekársky tím kliniky Avelane vykonal okolo 500 plastických a estetických operácií a 1500 drobných zákrokov a laserových ošetrení. Od marca 2012 vykonávame aj ortopedické zákroky v režime jednodňovej chirurgie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia