Zem prišla za 30 rokov o bilióny ton ľadu, topenie ľadovcov v Grónsku a Antarktíde sa extrémne zrýchlilo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Grónsko, ľadovce, horúčavy
Foto: ilustračné, SITA/AP

Kontinentálne ľadovce v Grónsku a Antarktíde strácajú v súčasnosti ročne trikrát viac ľadu ako pred 30 rokmi. Vyplýva to z rozsiahlej novej medzinárodnej štúdie.

Vedci s použitím odhadov z 50 rôznych satelitov zistili, že roztápanie ľadovca v Grónsku sa v posledných rokoch extrémne zrýchlilo.

Čísla sú katastrofálne

Ročný priemer v rokoch 2017 až 2020 bol o 20 % vyšší ako na začiatku dekády a predstavoval viac ako sedemnásobok ročného úbytku na začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia.

Nové čísla sú podľa spoluautorky štúdie, klimatologičky Ruth Mottram z Dánskeho meteorologického inštitútu „naozaj katastrofálne“.

Hlavná autorka štúdie, glaciologička Ines Otosaka z Univerzity v Leeds pritom skonštatovala, že zrýchlený úbytok ľadovej pokrývky je jednoznačne spôsobený zmenou klímy spôsobenou človekom.

Stovky miliárd ton ročne

V rokoch 1992 až 1996 sa oba ľadovce, ktoré obsahujú 99 % sladkovodného ľadu na svete, zmenšovali o 105 miliárd ton ročne, z toho dve tretiny z Antarktídy.

Od roku 2017 do roku 2020, čo sú najnovšie dostupné údaje, sa však kombinované topenie vyšplhalo na 372 miliárd ton ročne, z toho viac ako dve tretiny z Grónska. Uvádza sa to v štúdii, ktorá vyšla tento týždeň v časopise Earth System Science Data.

Od roku 1992 Zem podľa štúdie prišla o 7,6 bilióna ton ľadu z týchto dvoch ľadovcov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ines OtosakaRuth Mottram