Kiska chce ísť do koalície s OĽaNO, Sme rodina a SaS. Lídri sa prvýkrát stretli pri jednom stole (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
STRETNUTIE: Lídrov vznikajúcej koalície
Predseda strany Za ľudí Andrej Kiska, predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík, predseda hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič a predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár Foto: SITA/Branislav Bibel,
  • aktualizované 5. marca 19:32

Lídri možnej budúcej štvorkoalície Igor Matovič (Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti – OĽaNO), Boris Kollár (Sme rodina), Richard Sulík (Sloboda a Solidarita – SaS) a Andrej Kiska (Za ľudí) sa vo štvrtok večer prvýkrát stretli za jedným stolom a začali rokovať.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Po prvom spoločnom stretnutí Matovič na tlačovej konferencii uviedol, že akýkoľvek výdavok nad jeden milión ktoréhokoľvek ministerstva bude prechádzať Útvarom hodnoty za peniaze. To je prvá vec, na ktorej sa dohodli lídri politických strán.

Matovič ďalej priblížil, že sa na tomto stretnutí dohodli aj na tom, že budú presadzovať otvorené vládnutie a otvorenosť voči opozícii. „Ak jedna tretina parlamentného výboru navrhne poslanecký prieskum, tak ten prieskum sa uskutoční. To je otvorenosť voči opozícii a zároveň úcta k voličom opozície,“ ozrejmil líder OĽaNO.

Štvrtým dohodnutým bodom je snaha o verejnú kontrolu narábania s verejnými zdrojmi. „V tejto veci ešte musíme doladiť technikálie. Toto sú však prvé oblasti, na ktorých sme sa dnes dohodli. Je to symbolom toho, v čom chceme byť iní, keď budeme vládnuť,“ objasnil Matovič.

STRETNUTIE: Lídrov vznikajúcej koalície
Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík, predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár, predseda hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič a predseda strany Za ľudí Andrej Kiska sa dohovárajú pred brífingom po ich prvom stretnutí o rokovaniach k budúcej koalícii. Bratislava, 5. marec 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Sulík na tlačovej konferencii doplnil, že budúci týždeň by sa lídri mohli posunúť v dohode na ďalších veciach. Na novinársku otázku, či prejednávali aj to, že by obsadil post ministra financií, odpovedal, že odteraz bude osobne raziť zásadu hovoriť o veciach vtedy, keď budú finálne dohodnuté. To isté očakáva aj od ostatných partnerov.

Nová koalícia obsadí v parlamente 95 kresiel zo 150-člennej poslaneckej snemovne. Môže tak prijať aj ústavné zmeny. Na ich prijatie je potrebných aspoň 90 hlasov. O ústavnú väčšinu sa usiloval líder OĽaNO a budúci premiér Matovič.

Aká bude pozíciu Kisku?

Trio OĽaNO, Sme rodina a SaS čakalo na štvrtkové rozhodnutie predsedníctva Za ľudí, ktoré mali rozhodnúť, či strana začne rokovania o vstupe do štvorkoalície.

Rozhodnutie o začatí rokovaní predsedníctvo prijalo jednomyseľne. „Pravdaže to neznamená, že do koalície pôjdeme za každú cenu,“ uviedol rokovaní Kiska. Podstatné podľa neho je, aby sa podarilo presadiť program strany v boji proti korupcii, pomoc regiónom, sociálne slabším a pevné ukotvenie Slovenska v zahraničnopolitickej orientácii.

Šéf Za ľudí uviedol, že pred voľbami hovorili ako o najbližších partneroch o Progresívnom Slovensku/Spolu-občianska demokracia (PS/Spolu), OĽaNO, SaS, KDH a ak by sa vláda nedala zostaviť v takejto podobe, tak prichádza na rad aj rokovanie Sme rodina. „Takže našim najbližším partnerom zostali SaS a OĽaNO,“ dodal Kiska.

ZA ĽUDÍ: Vyhlásenie po predsedníctve strany
Predseda Za ľudí Andrej Kiska počas vyhlásenia po predsedníctve strany k prijatiu vstupu do rokovaní o budúcej vládnej štvorkoalície spolu s hnutím Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sme rodina a Sloboda a Solidarita (SaS). Foto: SITA/Bratislava, 5. marec 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Nechcel hovoriť, aká bude jeho pozícia v prípadnej novej vláde alebo na inom poste. „Najdôležitejšie je, čo je dobré pre krajinu. Potom, čo je dobré pre stranu a jej hodnoty a na najnižšej priorite je moja maličkosť,“ podotkol Kiska. Odmietol komentovať, či by prípadne odišiel z politikov. Doplnil len, že on bude najmenším problémom.

Podľa Kisku na predsedníctve veľa hovorili o hodnotových otázkach, o stabilite vlády či o tom, ako zabezpečiť nástroje pre to, aby každý jeden nominant vo vláde a v štátnych podnikoch bol vystavený čo najprísnejšej verejnej kontrole.

Kiska síce ocenil prácu novinárov v tejto súvislosti, priamo sa však nevyjadril k iniciatíve Matoviča vytvoriť fond investigatívnej žurnalistiky. Štát by mal do neho naliať 10 miliónov eur na podporu činnosti investigatívnych novinárov, aby odhaľovali korupcii a dohliadali na čistotu vládnutia.

Návrh na prerozdelenie ministerstiev medzi potencionálne koaličné strany za najšťastnejší model. Posty v budúcej vláde by podľa návrhu lídra OĽaNO Matoviča boli rozdelené v pomere 8 : 3 : 2 : 2. Najviac rezortov by obsadilo OĽaNO, tri hnutie Sme rodina a strany Sloboda a Solidarita (SaS) a Za ľudí zhodne po dve ministerstvá.

Musíme na rovinu povedať, že niektoré ministerstvá majú z pohľadu našich priorít, v úvodzovkách, podstatne väčšiu hodnotu ako iné. Ako sa budú rezorty prerozdeľovať, to je úlohou vyjednávacieho tímu strany i mňa ako lídra strany Za ľudí,“ povedal Kiska.

Matovičov status na Facebooku

Matovič najprv na svojom profile na sociálnej sieti reagoval na rozhodnutie strany Za ľudí, že ho víta. „Trošku to trvalo… a štvorlístok je kompletný,“ napísal.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Následne na tlačovej konferencii uviedol, je rád, že strana Za ľudí vypočula volanie svojich vlastných voličov. „Pridávajú sa do partie a ideme spolu Slovensko zmeniť, štvorlístok je kompletný,“ okomentoval Matovič rozhodnutie strany Za ľudí. Podľa neho je dôležité sa prestať pozerať na škriepky z minulosti a zabojovať.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Matovič reagoval aj na priority strany Za ľudí, ktoré prezentoval jej líder Kiska. Tými sú boj proti korupcii, pomoc regiónom, sociálne slabším a pevné ukotvenie Slovenska v zahraničnopolitickej orientácii. To všetko sú podľa Matoviča veci, na ktorých sa už skôr dohodli a sú priroritami aj ostatných partnertnerov.

„Andrej Kiska, strana Za ľudí, vitajte doma, toto sú naše priority a s SaS a Sme rodina sme sa na tom už dávno dohodli,“ povedal. To, že exprezident oznámil len vstup do rokovaní o budúcej koalícií Matovič vníma ako jeho „zadné vrátka“.

Matovič na tlačovej konferencii tiež povedal, že ho prekvapili Kiskové slová o tom, že nepovažuje prerozdelenie ministerstiev medzi strany 8 : 3 : 2 : 2 za najšťastnejší model. Podľa neho by najviac rezortov obsadilo OĽaNO, tri hnutie Sme rodina a strany SaS a Za ľudí zhodne po dve ministerstvá.

Podľa Matoviča matematika nepustí. „Neviem, či sa zdá byť strane Za ľudí dve málo, mohli mať aj jedno ako strana Sieť s rovnakým výsledkom vo voľbách,“ povedal. Zároveň sa vyjadril, že post podpredsedu parlamentu prenechá najsilnejšej opozičnej strane. „Musím sa priznať, že by som bol radšej, ak by tam bol Peter Pellegrini ako Robert Fico,“ dodal.

Líder OĽaNO sa vyjadril aj na novinársku otázku, či chce meniť fungovanie RTVS. Odpovedal, že súčasný riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska je podľa neho poplatný strane Smer-sociálna demokracie (Smer-SD) a je jeho osobným cieľom to zmeniť. „Poďme spoločne bojovať za nezávislosť verejnoprávnych médií,“ dodal.

Hodnotové smerovanie Slovenska

Ešte pred stretnutím predsedníctva Za ľudí sa vo štvrtok stretli zástupcovia strany s dezignovaným premiérom Matovičom.

Podpredsedníčka Za ľudí Veronika Remišová pred stretnutím vyhlásila, že sa chcú s Matovičom dohodnúť. Odmietla hovoriť o tom, že má mať záujem o kreslo ministerky zahraničných vecí. „O postoch sme vôbec nerokovali, ani o menách,“ uviedla.

Podľa nej strana Za ľudí už hovorila v súvislosti s tvorbou novej koalície o výhradách k hodnotovému smerovaniu Slovenska a jeho zahranično-politickému ukotveniu. „Ak chceme očistiť Slovensko od mafie, nemali by byť na ministerstvách ľudia, ktorí sú sponzori Smeru,“ podotkla.

Transparentnosť a čistotu vládnutia

Matovič po štvrtkovom predpoludňajšom stretnutí s Kiskom povedal, že očakáva vstup Za ľudí do štvorkoalície. Potvrdil, že Kisku v úvode informoval o výsledkoch rokovaní so stranou Sloboda a Solidarita (SaS) a hnutím Sme rodina.

Ďalej ozrejmil, že si s Kiskom spoločne prešli mená jednotlivých ľudí, ktoré strana Za ľudí ponúka na jednotlivé ministerstvá. „Verím, že sa táto strana nerozhodne byť v opozícii s Kotlebom a Ficom,“ povedal Matovič po vyše dvojhodinovom rokovaní s predstaviteľmi strany Za ľudí.

OĽANO: Stretnutie Igora Matoviča a Andreja Kisku
Predseda hnutia OĽANO Igor Matovič (v popredí) prichádza na stretnutie s predsedom strany Za ľudí pred budovou Kerametalu v Bratislave. Bratislava, 5. marec 2020.

Líder OĽaNO tiež avizoval, že ak sa kiskovci rozhodnú vstúpiť do štvorkoalície, tak ešte vo štvrtok večer by mohlo byť prvé stretnutie lídrov všetkých štyroch politických strán.

Budúci premiér sa s Kiskom rozprával, ako zabezpečiť čistotu a fungovanie budúcej vlády. Na stretnutí padli podľa Matoviča viaceré mená, ktoré by strane Za ľudí prekážali. Matovič však nie je naklonený možnosti, že by si strany mohli kandidátov na vládne posty vetovať. „Začnete manželstvo tým, keď niekomu budete niečo zakazovať?“ poznamenal.

OĽANO: Stretnutie Igora Matoviča a Andreja Kisku
Veronika Remišová (Za ľudí) a Jaroslav Naď (OĽaNO) prichádzajú na stretnutie s predsedom hnutia OĽaNO a predsedom strany Za ľudí v budove Kerametalu v Bratislave. Bratislava, 5. marec 2020. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.

Transparentnosť a čistotu vládnutia chce Matovič podľa vlastných slov zabezpečiť otvoreným vládnutím. „Čo nie je tajné je verejné, hrať s otvorenými kartami,“ dodal.

Druhým opatrením v súvislosti s transparentnosťou má byť, ako uviedol, zriadenie fondu investigatívnej žurnalistiky. Mal byť mať rozpočet 10 miliónov eur ročne a investigatívni novinári by dohliadali na verejný záujem tak, aby Slovensko bolo podľa Matoviča „posiate klonmi Jána Kuciaka“.

Na rokovaní s Kiskom sa riešila aj otázka krížovej kontroly v rezortoch, kedy je štátny tajomník z inej strany ako minister. Keď sú na ministerstvách štátni tajomníci z inej strany, tak podľa Matoviča veľakrát „varia len kávu“. Ide mu vraj skôr o to, aby fungoval účinný zákon o slobodnom prístupe k informáciám a princíp otvoreného vládnutia.

Parlamentné voľby 2020 na Slovensku

Všetky správy
Online (minúta po minúte) z priebehu volieb
Kandidátky a kandidáti
Kompletné výsledky
Zvolení poslanci
Preferenčné hlasy

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej KiskaBoris KollárIgor MatovičRichard SulíkVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodina - Boris KollárZa ľudí - Kiskova politická strana