Kim Čong-un oficiálne navštívil Čínu, do krajiny pricestoval v tajomnom zeleno-žltom vlaku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kim Čong un, Si Ťin pching
Zľava vpredu: Čínsky prezident Si Ťin-pching a severokórejský vodca Kim Čong-un. Foto: SITA/AP

PEKING 28. marca (WebNoviny.sk) – Severokórejský vodca Kim Čong-un navštívil Čínu. Informáciu v stredu potvrdila čínska tlačová agentúra Sin-chua. Líder krajiny si naplánoval neoficiálnu návštevu Číny od nedele do utorka, pričom ho sprevádzala aj jeho manželka Ri Sol-ču.

Stretol sa aj s tamojším prezidentom Si Ťin-pchingom a jeho manželkou. Politici diskutovali aj o vzájomných vzťahoch. Peking vníma návštevu ako dôkaz toho, že Čína je pre Severnú Kóreu najdôležitejším spojencom.

Tajomný zelenožltý vlak

Kórejská ústredná tlačová agentúra v stredu zverejnila Kim Čong-unov osobný list adresovaný čínskemu kolegovi, ktorému sa poďakoval za prijatie a vyjadril tiež radosť z toho, že majú rovnaký názor na „spoločné záležitosti“.

Špekulácie o návšteve severokórejského lídra sa začali šíriť po tom, ako do krajiny prišiel tajomný zeleno-žltý vlak z Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR). Miestne médiá medzitým informovali, že k pekinskej hlavnej železničnej stanici, ktorá bola po celý čas uzatvorená pre verejnosť, prišla kolóna zhruba desiatich neoznačených limuzín a jedno z áut vzápätí vošlo do areálu stanice.

Prvá zahraničná cesta Kim Čong-una

Tú strážili vojaci aj policajti, zatiaľ čo muži bez uniforiem zabraňovali okolostojacim občanom fotografovať. Pre Kima Čong-una to bola jeho prvá zahraničná cesta od nástupu do funkcie v roku 2011.

Kim Čong-un sa plánuje v nadchádzajúcich týždňoch stretnúť s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom a americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kim Čong-unSi Ťin-pching