Kažimír je vinný z podplácania, sudca ho odsúdil trestným rozkazom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Kažimír
Guvernér NBS Peter Kažimír. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 13. apríla 17:06

Guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra uznal Špecializovaný trestný súd trestným rozkazom za vinného z podplácania. Informáciu denníka SME pre agentúru SITA potvrdila hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková.

„Samosudca Špecializovaného trestného súdu vydal dňa 3. apríla trestný rozkaz, v ktorom uznal obžalovaného za vinného z prečinu podplácania a uložil mu peňažný trest vo výške 100-tisíc eur,“ uviedla hovorkyňa.

Rozhodnutie nie je právoplatné

Pre prípad, že by výkon peňažného trestu mohol byť úmyselne zmarený, súd podľa nej uložil obžalovanému aj náhradný trest odňatia slobody vo výmere dva roky.

„Rozhodnutie súdu nie je právoplatné. Odpor proti trestnému rozkazu môžu procesné strany podať do ôsmich dní od jeho doručenia,“ dodala Kudjáková. V prípade, že je proti trestnému rozkazu podaný odpor, vo veci je nariadené hlavné pojednávanie.

Kažimír: Som nevinný

Hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová pre agentúru SITA potvrdila, že po doručení a preskúmaní trestného rozkazu prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v zákonom stanovenej lehote odpor. „Ďalšie informácie nebudeme poskytovať,“ doplnila.

Napriek trestnému rozkazu, ktorý mi nebol doposiaľ ani doručený, som nevinný. Vo svojom stanovisku, ktoré sprostredkovane zaslalo komunikačné oddelenie NBS, to vyhlásil Kažimír. Ako ďalej uviedol, nedopustil sa podľa jeho slov žiadneho trestného činu a nepochybuje o tom, že sa pred sudcom na hlavnom pojednávaní alebo pred odvolacími súdmi na Slovensku či v Európe obháji.

„Nebudem reagovať na politické vyhlásenia v predvolebnej kampani. Verím v prezumpciu neviny, pretože som sa nedopustil žiadnej trestnej činnosti. Všetky pracovné úlohy vykonávam zodpovedne a čestne,“ vyhlásil Kažimír.

Paragraf 363

Guvernéra Národnej banky Slovenska a bývalého ministra financií ešte vo februári obžalovali pre trestný čin podplácania. Obžaloba sa podľa Úradu špeciálnej prokuratúry týka podozrenia z korupčnej trestnej činnosti v súvislosti s daňovými kontrolami voči viacerým obchodným spoločnostiam.

Generálna prokuratúra SR ešte minulý rok v júni v dôsledku zistených porušení zákona v neprospech obvineného zrušila prostredníctvom paragrafu 363 obvinenie voči Kažimírovi.

Obvinenie totiž podľa prvého námestníka generálneho prokurátora Jozefa Kanderu vzniklo len na základe výpovedí jediného spolupracujúceho obvineného. Tým je bývalý šéf Finančnej správy SR František Imrecze. Ten podľa Kanderu vo veci vypovedal viackrát a v jeho výpovediach sú výrazné rozpory.

Polícia však neskôr obvinenie vzniesla opätovne. Kažimír mal podľa medializovaných informácií zohrať úlohu kuriéra a priniesť vtedajšiemu šéfovi finančnej správy Imreczemu úplatok vo výške zhruba 50-tisíc eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František ImreczeJana TökölyováKatarína KudjákováPeter Kažimír
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRNBS Národná banka SlovenskaÚrad špeciálnej prokuratúry