Kauza odpočúvania stojí, kľúčový svedok odmietol vypovedať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Galko, radičová
Minister obrany Ľubomír Galko prišiel pre kauzu Odpočúvanie novinárov o ministerku stoličku. Foto: SITA

BRATISLAVA 5. októbra (WEBNOVINY) – V kauze odpočúvania redaktorov denníka Pravda, riaditeľa TA 3 a ďalších desiatok osôb vojenskou tajnou službou sa Generálnej prokuratúre podarilo dostať na výsluch kľúčovú osobu, bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla B., ktorý však odmietol vypovedať.

Ako uviedol denník Pravda, stalo sa tak po trištvrte roku od vypuknutia celej kauzy. Pavol B. prišiel na výsluch na predvolanie Generálnej prokuratúry až na druhýkrát.

V kauze nelegálneho odpočúvania na ministerstve obrany je obvinený spolu s ďalšími štyrmi vojenskými agentmi.

„Pán B. sa v stredu zúčastnil na výsluchu. Odmietol však vypovedať,“ uviedol pre Pravdu dozorujúci prokurátor. Pavol B. svoje odmietnutie zdôvodnil tým, že nie je oprávnený vypovedať. V jeho prípade podľa Pravdy prokuratúra zvažovala aj možnosť, že ak na výsluch nepríde, požiada políciu, aby ho predviedla.

Predvolaní budú aj členovia vlády

Galko, radičová
Foto: SITA

Na výsluch predvoláva prokurátor v najbližších dňoch ďalších svedkov, medzi nimi aj bývalého ministra obrany Ľubomíra Galka (SaS), ktorého pre odpočúvanie novinárov odvolala vtedajšia premiérka Iveta Radičová (SDKÚ).

Podľa informácií Pravdy z výsluchov obvinených a svedkov vyplýva, že Galko mohol zasahovať do činnosti vojenského spravodajstva. Galko to v minulosti poprel. Ako svedok môže exminister podľa trestného poriadku odmietnuť vypovedať s tým, že by si mohol privodiť trestné stíhanie.

Odmietnutie vypovedať môže zdôvodniť aj tým, že ide o utajované skutočnosti a nebol zbavený mlčanlivosti. Tej by ho však na žiadosť prokuratúry mohol zbaviť súčasný minister obrany Martin Glváč (Smer).

Obvinenia sa rozrastajú

Gučík
Bývalý riaditeľ spravodajskej televízie TA3 Michal Gučík prichádza na stretnutie s ministrom obrany SR. Dôvodom je jeho žiadosť o predbežné prerokovanie nároku na náhradu škody, ktorú požaduje za odpočúvanie Vojenským obranným spravodajstvom za minulého vedenia rezortu. Bratislava, 24. august 2012. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Denník Pravda pripomína, že na prípadné trestné stíhanie Galka už nie je potrebný súhlas Národnej rady SR, keďže po zmene ústavy nemajú poslanci od 1. septembra trestnoprávnu imunitu.

Agenti Vojenského obranného spravodajstva, ktoré spadalo pod vtedajšieho ministra obrany Galka, sú obvinení zo zneužívania právomocí verejného činiteľa a z porušovania cudzích práv za to, že bez dôvodov odpočúvali desiatky ľudí.

Trestné stíhanie voči bývalým agentom Vojenského obranného spravodajstva prokuratúra od prevalenia škandálu rozšírila o ďalších tridsať skutkov. Pri vyšetrovaní a skúmaní spisov narazila prokuratúra na rozsiahle porušovanie zákona, kde osoby, na ktoré bolo nasadené odpočúvanie, neboli kriminálne rozpracované.

Žiadosti na súhlas s používaním informačných technických prostriedkov pre sudcov boli kopírované, pretože agenti, hoci požadovali súhlas sudcu na odpočúvanie, neodhaľovali žiadnu trestnú činnosť, ktoré by použitie ITP odôvodňovalo. Kopírovaním žiadostí zavádzali sudcov Krajského súdu v Trenčíne, kde žiadali súhlas na odpočúvanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iveta RadičováMartin Glváč