Hackerský útok sa zmenil na zle prepojené káble. Mizík to nebol, môže za to poslanec Halák z OĽaNO (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Róbert Halák
Poslanec parlamentu za hnutie OĽaNO Róbert Halák. Foto: archívne, SITA/Kancelária NR SR
  • aktualizované 2. novembra 2022, 17:47

Zle prepojené káble, ktoré sa prv riešili ako kyberneticko-bezpečnostný incident zle prepojil poslanec Národnej rady (NR) SR Róbert Halák (OĽaNO). Informoval o tom denník Pravda.

Počas minulotýždňového zasadnutia výboru pre kultúru a médiá sa poslancovi podarilo vyradiť informačný systém parlamentu zle napojeným káblom.

Už sa nikdy ničoho nedotkne

„Nemám ani počítač, pretože u mňa všetko hasne. Po tejto skúsenosti sa už nikdy ničoho nedotknem,“ uviedol Halák. Dodal, že to nebolo úmyselné.

Poslanec vysvetľuje, že k incidentu došlo na základe odpojeného voľného káblu, ktorý chcel zapojiť. Podľa Halákových slov bol v piatok 28. októbra vypovedať na polícii.

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) však vyvodenie zodpovednosti od neho nežiadalo. Poslanec mal zapojením káblu prepojiť dve ethernetové zásuvky v parlamentnej počítačovej sieti. Administrátori takýto krok nemali vopred ošetrený.

Kollár meno poslanca nepovedal

O tom, že v NR SR nešlo o hackerský útok, ale o zle prepojené káble, informoval predtým na tlačovej konferencii predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina). Ako povedal, spôsobil to jeden poslanec, ktorého nechcel menovať, pretože to vyšetruje polícia.

„Podali sme trestné oznámenie, venuje sa tomu polícia, ktorá musí preveriť, či to bol úmysel, alebo sa len niekto nudil. Z môjho osobného pohľadu si myslím, že tam určite nebol úmysel,“ povedal Kollár.

Vo štvrtok budú technici hlasovací systém testovať a parlament bude pokračovať v rokovaní v utorok 8. novembra o 9:00.

Poslancov čaká hlasovací maratón. Kollár chce preto navrhnúť, aby vždy po hodine bola 15 minútová prestávka, pretože poslanci musia byť pri takomto množstve hlasovaní veľmi pozorní.

Poslanec Mizík to nebol

Technici problém zaznamenali 27. októbra o 10:43 vo vnútornom segmente počítačovej siete. Odbor informačných a komunikačných technológií Kancelárie NR SR zistil, že príčinou problému bol „nevhodný manažment redundantných prepojení lokálneho uzla siete, zloženého z viacerých prepínačov“.

Predseda parlamentu nechcel špecifikovať, či problém spôsobil koaličný alebo opozičný poslanec. Povedal však, že to nebol poslanec Stanislav Mizík od kotlebovcov, ktorý je známy svojím výrokom, že nevie pracovať s počítačom. Problém nastal na jednom konkrétnom uzle, kde zasadal kultúrny výbor.

„Ja sa divím, že takáto banalita mohla vyblokovať celý parlament. Uzlov je okolo tisíc v NR SR. Tento uzol nebol chránený, dal som si vypracovať správu, prečo nebol chránený,“ uviedol Kollár s dodatkom, že dôsledky vyvodí na základe toho, čo sa dozvie v správe. Ostatné výbory boli podľa jeho slov chránené.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Konšpiračná teória padla

Informáciu o možnom hackerskom útoku dostal predseda parlamentu od technikov, preto považoval za potrebné ju oznámiť poslancom. Zároveň odmietol teóriu strany Sloboda a Solidarita (SaS), že schôdza bola prerušená účelovo z dôvodu, že nebol v pléne dostatočný počet koaličných poslancov. Pre médiá sa v tomto duchu vyjadrila predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

„V pléne bolo 140 poslancov, takže my sme mali nejakých 72 a všetky zákony by nám prešli. Takže pani Zemanová, týmto vám padla aj táto konšpiračná teória, ale toto by som očakával skôr od iných strán ako SaS,“ skonštatoval Kollár.

Skritizoval správanie SaS

Na grémiu sa podľa neho dohodli poslanci napriek celým politickým spektrom s výnimkou SaS, že rokovanie NR SR bude pokračovať v utorok 8. novembra. Liberáli následne šéfa parlamentu verejne vyzývali, aby schôdza pokračovala 2. novembra tak, ako to bolo pôvodne plánované, na čo v stredu Kollár reagoval, že „veľmi by chceli rokovať, aby mohli parlament znova zablokovať“.

Zároveň kritizoval celkové správanie SaS v poslednom období. SaS podľa neho nevie, či je strana opozičná alebo koaličná a „už aj opozícia stráca s nimi nervy“.

„Toto sme mali s nimi, keď sme ich mali v koalícii. Na niečom sme sa dohodli a vždy bol nejaký problém, vždy to inak pochopili alebo na druhý deň urobili niečo iné. Teraz sa toto prenáša do parlamentu,“ zhodnotil Kollár.

Ako splašené zajace

Liberáli na sociálnej sieti napísali, že chaos v parlamente nie je spôsobený len „akože hackerským útokom“, ale tým, ako Boris Kollár vedie schôdzu.

„Opakovane sa odkladajú hlasovania, prerušuje sa rokovanie a prepadávajú body. Navyše, Boris Kollár zneužíva svoju funkciu na to, aby manipuloval s parlamentnými procesmi s cieľom ovplyvniť výsledok hlasovania,“ vyjadril sa Branislav Gröhling zo SaS na sociálnej sieti.

Podpredseda parlamentu Peter Pčolinský (Sme rodina) reagoval, že práve SaS nepochopiteľne necháva prepadnúť vlastné body tým, že poslanci odchádzajú zo sály, keď sú na programe návrhy strany.

„Jak splašené zajace vybehovali zo sály, prepadli im všetky body. A v ten istý večer dala pani Zemanová vyjadrenie médiám, že je to strašné, v parlamente je bordel, lebo prepadávajú body. Ja som toto ešte nevidel, že sedím tam, odmietnem rokovať o vlastnom návrhu a ešte idem kritizovať,“ povedal Pčolinský.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna ZemanováBoris KollárPeter PčolinskýRóbert HalákStanislav Mizík
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodina - Boris Kollár